16 Luty 2019 imieniny: Danuty, Daniela, Juliany
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1328 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Ważenie słów

Dodano dnia: 16-04-2012 18:10| Komentarzy: 1

Katyń i Smoleńsk – akty nie całkiem tej samej tragedii

Niedzielne uroczystości ku pamięci ofiar zbrodni katyńskiej w tym roku swoim scenariuszem niewiele odbiegały od tych z lat poprzednich. Może za wyjątkiem tego, że za przyczyną niesprzyjającej aury uroczystość odbyła się w murach turkowskiej świątyni pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ale choćby dlatego słowa tam wypowiedziane skłaniają do głębszej refleksji nad ich wagą, jak i nad znaczeniem tragedii sprzed 72 lat.

Tradycyjnie już oprawę nabożeństwa stanowiła orkiestra turkowskiej OSP oraz liczne poczty sztandarowe. I w tym miejscu dochodzimy do istotnego novum w dalszym biegu tegorocznych uroczystości. A mianowicie za sprawą niesprzyjającej aury ich uczestnicy pozostali w murach świątyni. Najpierw głos zabrała Halina Łukaszewska, córka turkowskiego policjanta Stanisława Pietrasika, osadzonego w obozie w Ostaszkowie, a wraz z ponad 6300 współwięźniami zamordowanego w Twerze. Autorce tego pełnego emocji wystąpienia jesteśmy winni wdzięczność za jedną przyczyną. A to za przywołanie nazwiska takiego arcyłotra, jakim bez wątpienia był major NKWD W. M. Błochin. Niedzielne wymienienie nazwiska tego zbrodniarza pozwala bowiem na pewną refleksję szerszej natury. Bo oprócz tego, że ów enkawudzista był szczególnie gorliwym i krwawym katem Polaków w kwietniu 1940r., to do annałów zbrodni stalinowskich przeszedł z innego jeszcze powodu. A mianowicie tenże Błochin, jeszcze w randze kapitana, 27 stycznia 1940r. zastrzelił w więzieniu Butyrki Izaaka Babla, autora „Armii Konnej”. Już po zabiciu Babla, jego oprawca awansował na majora i zarazem dowódcę wydziału wykonawczego centrali NKWD. W tej roli odpowiada za zamordowanie nie tylko tysięcy oficerów polskich, ale i na jego rękach jest krew znacznie liczniejszych rzesz obywateli byłego ZSRR.

Dlaczego w chrześcijańskiej świątyni warto bardziej niż w jakimkolwiek innym miejscu dbać o słowa, wypowiedziane wszak w tydzień po Zmartywchwstaniu, w niedzielę Miłosierdzia Bożego - czytaj w najnowszym drukowanym Echo Turku

 

Komentarze

Autor: Andrzej| Dodano: 17-04-2012 14:22
łzy ronić w tym miejscu to nie wstyd płakać w tym lesie katyńskim to honor pisać i mówić o Katyniu to powinność i obowiązek
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Fabryka Św. Mikołaja na ul. Browarnej
zobacz galerię »
 
Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »