13 Lipiec 2020 imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Wolne środki jak bańka mydlana

Dodano dnia: 27-03-2012 00:00| Komentarzy: 0

Długi Turku wzrosły o kolejne 5,7 mln złotych

Na ustawiczny deficyt towarów rynkowych w czasach PRL nieoceniony Stefan Kisielewski miał jedno określenie – To tylko skutek. Podobnym stwierdzeniem należałoby skwitować decyzję o emisji obligacji wartości 5,7 mln złotych. Bowiem to kolejne zwiększenie zobowiązań budżetu miasta jest rezultatem wcześniejszych decyzji radnych miejskich. Dodajmy od razu, że chodzi o decyzje balansujące na granicy braku wyobraźni i odpowiedzialności. Ale czy mogło być inaczej, kiedy tęczowa kolacji zamieniła się w koalicję marchewkową...?

Milowym krokiem do 40 milionów (długu)

Na początek fakty. Otóż w miniony czwartek, radni stosunkiem głosów: 14 „za”, 3 „przeciw” i przy dwóch wstrzymujących, zdecydowali o emisji do końca roku obligacji miejskich na sumę 5,7 mln zł. Technicznie wygląda to w sposób następujący – w dziewięciu transzach wyemitowanych zostanie pięć tysięcy siedemset sztuk obligacji o wartości tysiąca złotych każda. Wykup pierwszej serii nastąpi za lat sześć, kolejnej za siedem, a ostatnie papiery zostaną wykupione za lat jedenaście.

Na uwagę zasługuje fakt, że zapadalność terminu wykupu pierwszych serii ustalono za lat sześć czy siedem dotyczy papierów o wartości uwaga – po 200 tys. zł rocznie. Natomiast za lat 10 i 11 przyjdzie wykupić obligacje z tej emisji o łącznej wartości – 4,4 mln zł (w 2022 – 700 tys. zł, a w 2023 – 3,7 mln zł). Procent, czyli koszt obsługi tego długu ustalono w oparciu o stawkę WIBOR 6M plus marża dla inwestorów. Tyle twarde fakty, no może jeszcze należy się uwaga, że tym samym Turek zrobił milowy krok na drodze do ponad 40 milionów zł długu, który to poziom nasze miasto ma osiągnąć na koniec tego roku.

Skutek i mitologia

Broniąc decyzji o emisji rzeczonych obligacji, burmistrz Czapla przekonywał, że Turek z 34,27 proc. stosunku długu do dochodów ma jeden z niższych poziomów zadłużenia w porównaniu z większością wielkopolskich miast. W tym miejscu należy jednak zauważyć, to dane już historyczne, bowiem dotyczą roku ubiegłego, kiedy to nasze zobowiązania w sumie niewiele przekraczały 30 mln zł. W grudniu 2012r. ma to być już ponad 40 mln zł. Czyli wzrost dość znaczący.

Więcej w najnowszym wydaniu ET - od wtorku już w sprzedaży

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »