12 Grudzień 2018 imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1312 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Prawie jak debata

Dodano dnia: 31-01-2012 00:00| Komentarzy: 2

Było jak w znanej reklamie jednej z marek piwa. We wspomnianym spocie reklamowym zestawiano, powiedzmy kurę bezradnie wymachującą skrzydłami, a lektor dodawał – Prawie jak orzeł. Jak pamiętamy owo prawie czyniło wielką różnicę. Podobne skojarzenia nasuwają się po czwartkowej (26 stycznia) dyskusji na temat miejskiej oświaty. Ten żenujący spektakl można podsumować tak samo – prawie jak debata

 Debata o przyszłości oświaty w Turku była od dawna hucznie zapowiadana. .W najnowszej historii Turku jeszcze nigdy oświata nie była tematem szerszej dyskusji publicznej. A z kasy miejscowego samorządu wydajemy rocznie na edukację niemal 29 mln zł, co stanowi 39,9 proc. wszystkich rocznych wydatków bieżących turkowskiego budżetu. Pozostaje jeszcze trzeci aspekt przesądzający o pilnej potrzebie szerokiej dyskusji publicznej w sprawie oświaty w Turku. Chodzi tu o procesy demograficzne, które brutalnie wręcz demolują lokalne finanse. I dodajmy, że problem ten dotyczy nie tylko naszego miasta. Jak kraj długi i szeroki toczy się bowiem dyskusja o wydatkach na oświatę i podejmowane są często drastyczne próby cięcia tych kosztów.

Jakie zatem są efekty tej całej „prawie debaty” o przyszłości turkowskiej oświaty?

Proponuje teraz pobieżny rzut oka na ów dorobek. Weźmy np. zespół nr 2 zajmujący się edukacją na poziomie szkół podstawowych. Wypracował on następujące cele strategiczne: 1) Stałe podnoszenie jakości kształcenia uczniów; 2) Wyrównywanie szans edukacyjnych wszystkich uczniów; 3) Zapewnienie odpowiednich i bezpiecznych warunków nauki, wychowania oraz opieki; 4) Wzmocnienie wychowawczej i środowiskowej roli szkoły.

 A teraz przyjrzyjmy się bliżej poprzez jakie to działania proponuje się osiągnąć cel numer jeden, czyli „stałe podnoszenie jakości kształcenia uczniów”. Ano poprzez zapewnienie różnorodnej, nowoczesnej i atrakcyjnej oferty edukacyjnej. Dalej poprzez monitorowanie jakości pracy szkoły oraz satysfakcji uczniów i rodziców z proponowanej oferty. W tym miejscu czytamy też o „stałym doskonaleniu oraz podnoszeniu kwalifikacji nauczycieli i kadry kierowniczej. Uff, może na tym poprzestańmy. Bo w pozostałych zespołach mamy do czynienia z podobnymi banałami i nowomową żywcem przeniesioną ze sztambucha Władysława Gomułki. Bo co to znaczy „stałe doskonalenie oraz podnoszenie kwalifikacji”? Wszak alternatywną do powyższej formułą musiałoby być chyba stwierdzenie w rodzaju: „stałe obniżanie kwalifikacji pedagogów”. Albo działań polegających na „proponowaniu nieróżnorodnej, archaicznej i nieatrakcyjnej oferty edukacyjnej”:-(

Czy turkowska klasa polityczna jest w ogóle w stanie sprostać  wyzwaniu pn. miejska oświata? Więcej w aktualnym wydaniu papierowym Echa Turku

 

Komentarze

Autor: widz| Dodano: 31-01-2012 19:51
ciąć koszty ile wejdzie, oświata rozdmuchana.
 
Autor: wera| Dodano: 31-01-2012 13:31
Skoro wszyscy mają tyle do powiedzenia to czemu milczeli na debacie? Zwykły strach przed konfrontacją bzdur z rzeczywistością.
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Splątani… znów zapracowani
Dodano 16-10-2018 |
Komentarzy: 15

Warsztatami w Uniejowie i Zadzimiu...

czytaj więcej »
 
ZABIERZ UNIEJÓW DO DOMU
Dodano 03-10-2018 |
Komentarzy: 16

Wykształciły się, żyją i rozwijają w wodzie geotermalnej pochodzącej z te...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Profim
Aktualności powiązane z galerią
» Lokalne korzenie, światowa jakość
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »