04 Lipiec 2020 imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Burak z makiem jako prezent pod choinkę

Dodano dnia: 23-12-2011 22:25| Komentarzy: 2

Prędzej nierogacizna zobaczy niebo niż turkowianie znajdą akurat ten jeden obywatelski prezent pod tegoroczną choinką. Mam na myśli współudział w odpowiedzialności za sprawy miasta. Co gorsza, obawiam się, że rzeczony obywatel i ogłupiały ze szczętem absolwent szkół stopnia wszelakiego i zinfantylizowana ofiara jadów panującej ideologii III RP nawet nie bardzo zdaje sobie sprawę, że taki prezent należy mu się jak przysłowiowemu psu buda. Tzn. może i niejeden  wyczuwa czysto instynktownie, że coś nie gra z tą jego rolą jako pełnoprawnego obywatela miasta.

 

I kierując się pewnie tym instynktem ponad połowa krajan nawet nie fatyguje się do lokali wyborczych, a już pies z kulawą nogą nie zagląda na obrady swoich rajców. Jeszcze tylko wystarczy zatkać uszy na wszechobecny a durnowaty jazgot o wiekopomnych dokonaniach wspaniałego samorządu i nasz obywatel może całkiem oddać się sprawom dnia codziennego. Zaś za przejaw swojego zaangażowania w publiczne sprawy miasta uważa pogaduszki przy wigilijnym stole lub też u cioci na imieninach.

Na powyższe twierdzenia niejeden z Czytelników żachnie się z uzasadnionym oburzeniem. Bo też będzie miał ku temu ważne podstawy. Wszak to nie maluczki obywatel narzucił takie, a nie inne rozwiązania prawno-instytucjonalne sprawiające, że tenże obywatel ma w sprawach miasta tyle do powiedzenia, co za okupacji miał człek wyznania mojżeszowego.

Mając na uwadze wszystkie powyższe uwarunkowania, to jednak pozwolę sobie skierować na adres turkowskich obywateli małe pytanko: -Czy naprawdę musicie aż takich bezwolnych ćwoków obdarzać rajcowskimi mandatami? No musicie?! Bo dla niżej podpisanego głównym powodem takich, a nie innych wyborów, jest wasze duchowe lenistwo i rozmemłanie. Tylko później proszę nie wydziwiać, że burmistrz Czapla może z pełnym uzasadnieniem wypinać pierś po ordery za osiągnięcia na polu hodowli buraka. Choć przyznaję, uwinięcie się przezeń w niespełna dwanaście miesięcy z zamianą dziko rosnącej bulwy w udomowione i gotowe do politycznego skonsumowania warzywa jest spektakularnym sukcesem o jakim taki np. Miczurin pewnie nawet nie marzył. Dlatego nie może dziwić, że obywatel Turku prędzej doczeka się prezentu pod choinką w postaci dorodnego buraka niż realnego współudziału w sprawach miasta.

Znając mentalność turkowskich ziomków, to niejeden tak obdarowany aż podskoczy z radości na myśl, że na danym mu buraku będzie mógł sobie uwarzyć barszczyk. A radości tej zapewne nie zakłóci fakt, że do przygryzania zostaną mu paluszki. Własne, naturalnie.

Bardziej wyrafinowani dostali od św. Mikołaja jeszcze możliwość wybrania sobie logo tzw. inkubatora przedsiębiorczości. Tak, tak. To nie są żarty. Chyba, że z pogrzebu. Bo w ramach uczestnictwa w turkowskiej demokracji lokalnej tutejsi obywatele mogą sobie wybrać, który zygzak wolą jako logo tegoż inkubatora. Bo w sprawie tej kosztującej 14,5 bańki inwestycji nikogo o zdanie nie zapytano. A jeszcze w roku przyszłym tylko z kasy miejskiej na ten cel zaplanowano w budżecie wydać bite cztery miliony. Tymczasem ani słychno, żeby buraki z tzw. Rady Miejskiej   postawiły taki np. warunek władzy (uwaga – jedynie wykonawczej!!!). - Dobrze uchwalimy te pieniądze, ale tylko wtedy, gdy przedstawione nam zostaną precyzyjne zasady naboru chętnych do inkubatora i wysokość kwot subsydiów do jego utrzymywania. Nawet im do łba nie przyszło, żeby czymś warunkować uchwalenie budżetu. Bo jednym całkiem odpowiada rola buraków, inni zaś uchodzący za coś w rodzaju politycznego tyranozaurus rex, coraz bardziej zachowują się raczej jak „EX”. Słowem, sami sprowadzają się do roli żałosnych „marchewkowych potworów”.

Ktoś powie – mocne słowa. Ale na co innego zasługuje fakt, że w obliczu przyszłorocznego budżetu miejscy radni całkiem nabrali wody w usta. Czyżby nie zainteresowały ich takie choćby pozycje w budżecie, jak relacje między funduszami na bibliotekę z jednej strony, a na muzeum ze strony drugiej. Ta pierwsza instytucja ma dostać z budżetu 1,1 mln zł (wzrost o 100 tys.), a dla muzeum przewiduje się tylko 500 tys. zł. (czyli więcej o 50 tys. zł). Jak to się ma do potężnej rozbudowy muzeum, które w nowym kształcie ma odpowiadać za realizację projektu „mehofferyzacji” Turku. Przecież zostawiony samemu sobie taki dyrektor Stachowiak nawet nie ćwierknie w tej sprawie. Tymczasem nawet dziecko wie, że same koszty funkcjonowania  wyremontowanego muzeum będą nieporównywalnie wyższe niż do tej pory. Nie mówiąc już o prężnej działalności tej instytucji, której powinno się oczekiwać wydawszy na nią ciężkie miliony. Już słyszę argument, że jest kryzys i trzeba oszczędzać. Tylko poza tym w budżecie jakoś tego oszczędzania nie bardzo widać. Przewodniczący Pańczyk w ramach sojuszu robotniczo-chłopskiego z radnym Kacprzakiem cieszy się jak dziecko, że zrobione zostaną dwie uliczki na Zdrojkach. Uliczki, które po pamiętnej, wielkiej zadymie, miały być zrobione jeszcze w tym roku. Ale w tym przypadku jakoś już nikt nie pamięta, że pod choinką czeka nas prezent w postaci wielkiego wora wypełnionego ponad 40-milionowym długiem miasta. A może czas najwyższy byłoby podziękować za usługi przewodniczenia radzie Pańczykowi? Obawiam się, że na taki prezent to turkowskich radnych po prostu nie stać. I nie ważne czy to z lenistwa, wygodnictwa, czy też ze zwykłej głupoty! Jak wiadomo czasy idą ciężkie i na czele organu stanowiącego potrzebny byłby ktoś poważny, a nie burmistrzowski halabardnik. Tyle że znając życie mogę turkowianom rzec jedynie – Czekaj tatka latka!

W tej sytuacji pozostaje mi tylko życzyć PT Czytelnikom i sobie – Abyśmy zdrowi byli! A jeśli nie chcemy poprzestać na burakach pod choinką, to radziłbym o prezenty zatroszczyć się samemu.

Andrzej Jarek

 

Komentarze

Autor: x man| Dodano: 28-12-2011 21:06
Redaktorze, o co chodzi ? Przecież każdy kto chce zacząć poważnie w biznesie chyba już wie, że może liczyć tylko na siebie. Podkreślam słowo - tylko. Te inkubatory w turku, to jak szklane domy - wie Pan kogo ? To było na czsie jeszcze 5 lat temu, teraz wystarczy liczyć na siebie i np. na taki AIP przy każdej większej uczelni - bo w Turku na inkubator trzeba by czekać jeszcze z 10 lat ... choć pomysł jest niezły to za długo przy nim pracują nasi urzędnicy.
 
Autor: mały obywatel| Dodano: 24-12-2011 16:22
dobry artykuł czas pod choinką świąteczny niech zregeneruje dusze i serca a ny mali obywatele zbliżmy się \o siebie i pozamiatajmy o sobie i po światach polecam wiersz na TUREK NET .PL choinka
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 82

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 179

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »