14 Grudzień 2018 imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1313 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Z turkowskiego liceum po „polskiego Nobla”

Dodano dnia: 10-01-2012 00:00| Komentarzy: 1

Prof. dr hab. Elżbieta Frąckowiak z Nagrodą Fundacji Nauki Polskiej

Przyznawane od roku 1992 za wybitne osiągnięcia i odkrycia naukowe w czterech obszarach nauki, nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej przez krajowe kręgi uczonych słusznie są uznawane za najważniejsze laury naukowe w Polsce. Stąd często nazywane są „polskimi Noblami”. W miniony czwartek, 7 grudnia, na Zamku Królewskim w Warszawie tę prestiżową nagrodę odebrała prof. dr hab. Elżbieta Frąckowiak. Dla lokalnej opinii publicznej naszego powiatu jest to szczególny powód do dumy, bowiem tegoroczna laureatka „polskiego Nobla” urodziła się w Kiszewach koło Tuliszkowa i jest absolwentką turkowskiego Liceum Ogólnokształcącego, matura 1967.

Nagroda za badania nad przechowywaniem energii

Za rok 2011 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach, nagrodę otrzymała prof. dr hab. Elżbieta Frąckowiak ( z domu Łojewska) z Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. Za przyznaniem tego najważniejszego polskiego lauru dla naukowca stoją „badania nad nowymi materiałami i kompozytami węglowymi i ich wykorzystaniem do elektrochemicznego magazynowania i konwersji energii.”

W Szanghaju mogą, a u nas nie

W niedawnej wypowiedzi dla Gazety Wyborczej sama Laureatka próbuje popularnie wyłożyć skomplikowaną problematykę swoich badań: „Ja z moim zespołem budujemy superkondensatory – opracowaliśmy metodę pozyskiwania energii elektrycznej z materiałów węglowych – ładują się w kilka sekund, a zmagazynowana energia jest dostępna już w ciągu milisekundy. Przydatne są wtedy, gdy potrzeba dużej mocy w krótkiej chwili. Mogą wspomagać zasilanie samochodów, telefonów komórkowych. Przy tej okazji prof. Frąckowiak dzieli się swoją refleksją z niedawnej wizyty w Chinach. „Byłam niedawno w Szanghaju i zostałam specjalnie dzień dłużej, żeby przejechać się autobusem zasilanym kondensatorem. Działa to tak: na przystanku kondensator podłącza się do prądu, ładuje w ciągu 20 sekund i jedzie do następnego przystanku. Nie ma benzyny, nie ma dwutlenku węgla!. W Szanghaju mogą to zrobić, u nas nie” – konkluduje z wyraźnym rozgoryczeniem.

Jaka była droga Elżbiety Frąckowiak do "polskiego Nobla", gdzie uczęszczała do szkoły, który z nauczycieli wywarł na jej karierę wpływ i w ogóle jak do tego doszło, że myśląca o filologii angielskiej Elżbieta ostatecznie wylądowała na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza - wszystko w aktulanym wydaniu Echa Turku

 

Komentarze

Autor: mej| Dodano: 17-01-2012 16:50
Obszerny wywiad z Elżbietą Frąckowiak znajdziecie w Wysokich Obcasach z 14-go stycznia - to ona powinna zastać człowiekiem roku naszego powiatu !! http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,53662,10956485,Ale_czad__Frackowiak_zamiata_.html
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Splątani… znów zapracowani
Dodano 16-10-2018 |
Komentarzy: 19

Warsztatami w Uniejowie i Zadzimiu...

czytaj więcej »
 
ZABIERZ UNIEJÓW DO DOMU
Dodano 03-10-2018 |
Komentarzy: 19

Wykształciły się, żyją i rozwijają w wodzie geotermalnej pochodzącej z te...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Profim
Aktualności powiązane z galerią
» Lokalne korzenie, światowa jakość
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »