16 Luty 2019 imieniny: Danuty, Daniela, Juliany
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1328 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Burzliwy spór o kształt oświaty

Dodano dnia: 06-12-2011 00:00| Komentarzy: 4

Sesja Rady Miejskiej Turku o związku pieniędzy i wyników nauczania

Nawet dla przeciętnego budżetu domowego stały wydatek prawie 40 proc. dochodów bieżących stanowi na tyle znaczącą pozycję, aby stać się przedmiotem refleksji w rodzinnym gronie. Wydawać by się mogło, że podobna reakcja winna towarzyszyć władzom Turku w kwestii budżetowych wydatków na oświatę. Wszak w tym roku koszt miejskiej edukacji opiewa na ponad 27,95 mln złotych, co stanowi największą pozycję po stronie stałych wydatków budżetowych. Ale tylko raz do roku dochodzi do publicznej debaty oświatowej. Okazję taką stwarza ustawowy obowiązek przedłożenia radom dokumentu pod tytułem: Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych. W tym przypadku Gminy Miejskiej Turek. Na wtorkowej (29 listopada) sesji Rady Miejskiej stało się to kanwą momentami, powiedzmy, dość „dziwnej” debaty nad turkowską oświatą, jej kosztami i efektywnością.

Czy turkowska oświata podąża kursem Pekaesu

Dyskusję nad Informacją o stanie realizacji zadań oświatowych... wywołała szersza wypowiedź radnego Romualda Antosika, który spróbował odpowiedzieć na następującą kwestię: – Czy rzeczona Informacja odpowiada na pytanie o jakość kształcenia w poszczególnych szkołach? Przypominając zarazem, że dla rodziców jakość kształcenia to główna przesłanka na podstawie, której wybierają szkoły dla swoich dzieci. Tymczasem, w opinii radnego, brak głębszej analizy wyników nauczania, poszukiwania przyczyn danego stanu rzeczy sprawia, iż różnice między szkołami się pogłębiają. Antosik stawia kolejne pytanie –Czy szuka się rozwiązań dla tego typu sytuacji? By zraz odpowiedzieć, że: -Z przedstawionego nam dokumentu tego się nie dowiemy.

Jego dalszy wywód dotyczył kwestii zaprezentowania aspektu finansowego turkowskiej oświaty. I w tym miejscu padają pytania o przyczyny ubogości informacji i analiz finansowych. Antosik pyta wprost: –Nie chcieliście precyzyjnie pokazać jakie wydatki na oświatę ponosi budżet miasta, czy może mnie potraficie tego zrobić? Zdaniem radnego, zaprezentowany dokument stanowi kolejny przykład zamiatania pod dywan problemów turkowskiej oświaty. -Oby nie skończyło się tak jak z Pekaesem – przestrzegał radny.

Dlaczego radnemu Borowskiemu trudno znaleźć związek między wynikami uczniów w nauce, a finansowaniem oświaty i dlaczego dziwna jawi się tegoroczna decyzja burmistrza Czapli o uhonorowaniu akurat dyrektora Piotra Bińkowskiego nagrodą I stopnia? O tym wszytskim w najnowszym numerze ET

 

Komentarze

Autor: jurek| Dodano: 06-12-2011 21:26
Na zdięciach Antosik bo Pańczykowi echo nie dorasta do pięt i trudno byłoby malutkim tak wysoko aparat skierować
 
Autor: sumlin| Dodano: 06-12-2011 18:00
Ah ten Antosik, nasz lokalny celebryta. PS. Komentarz mieszkańca - genialny w formie i prostocie.
 
Autor: mieszkainiec| Dodano: 06-12-2011 17:12
szkoda czasu i pieniędzy paluszków i kawy
 
Autor: zielony| Dodano: 06-12-2011 10:44
znowu na zdjęciach same lewactwo
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Fabryka Św. Mikołaja na ul. Browarnej
zobacz galerię »
 
Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »