20 Luty 2018 imieniny: Anety, Lehca, Leona
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Felietony

Współpraca albo pół litra i ogórek
Dodano 16-01-2018 |
Komentarzy: 3

W minionym tygodniu z lokalnych mediów internetowych mogli...

czytaj więcej »
 
Za mundurem powiat sznurem?
Dodano 08-08-2017 |
Komentarzy: 1503

Okazuje się, że powiatowi decydenci maja szansę poćwiczyć swoją wyobraźni...

czytaj więcej »
 

 

Zobacz wszystkie: Felietony »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1216 opinii)
TAK
77% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Oglądać muzyką

Dodano dnia: 25-10-2011 00:00| Komentarzy: 0

Przez całą sobotę (15 października) trwały przesłuchania konkursowe XVIII Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Muzycznej Osób Niewidomych i Słabowidzących „Widzieć Inaczej”. Uczestnicy walczyli o nagrodę Burmistrza Miasta Turku. Przegląd odbył się w ramach IX Dni Kultury Bez Barier „Tacy Sami” – prezentujących twórczość artystyczną osób sprawnych inaczej.

Przybyli z całej Polski do MDK pokazać, że problemy z jednym ze zmysłów – wzrokiem - nie przekreślają ich szansy na wyrażanie się przez tworzywo, jakim jest muzyka i śpiew. Wręcz przeciwnie – przez ograniczenie bardziej doceniają sferę dźwięków, a repertuar, który dobrali na tegoroczny przegląd świadczy o odwadze i sile, z jaką stawiają czoła problemom, nie tracąc przy tym wrażliwości na otaczający świat. Uczestnicy, jak i niezbyt liczna publiczność, pomimo tegorocznych problemów organizacyjnych, a także logistycznych (jak powiedziała Mirosława Mielczerek z MDK dla niewidomych słabe połączenia komunikacyjne naszego miasta, to prawdziwa bariera), mogli się przekonać, że takich inicjatyw nie da się zastąpić.

Tegoroczna edycja przeglądu mogła się odbyć głównie dzięki pomocy KWB „Adamów” – głównemu sponsorowi. Dlatego prowadząca część koncertową konkursu Mirosława Mielczarek, przedstawiła gościom historię i działalność firmy. Swój udział miały także „Sintur” spółka z o.o., hotel „Arkady”, Starostwo Powiatowe i Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

Część koncertową rozpoczęła Ewa Kowarska z Ostrzeszowa, śpiewając „Nocny dyżur”. Różne formy zaprezentowała Alicja Czarnuszka, która przyjechała na prezentacje aż ze Szczecina. Akompaniując sobie na gitarze, zaśpiewała „Ubóstwo” ks. Jana Twardowskiego oraz w pięknej interpretacji wyrecytowała dwa wiersze. Pani Alicja powiedziała w rozmowie, że: -Pracując w amatorskim teatrze zajmuje się głównie interpretacją i to słowo jest jej tworzywem, ale bardzo lubi śpiewać, gdyż może się w ten sposób wyrażać.

Następnie, przy dźwiękach akordeonu Radosława Darula „Bo seniorem każdy będzie” – zaśpiewały panie z zespołu Turkowianie. Wysłuchaliśmy także piosenki „Brzydcy” w interpretacji Aleksandry Sobiech z Łodzi. Jak się później okazało, zdobywczyni pierwszej nagrody w konkursie. Aleksandra śpiewa od 8 lat w Stowarzyszeniu „Studio Integracji”. Zdobyła już grand prix na „Widzieć Inaczej” w 2005r., II miejsce na Festiwalu Piosenki Zaczarowanej w 2006r, a także nagrody na festiwalu Widzieć Muzyką. Brała udział w nagraniu kolęd dla TVP 2 i programie „Bitwa na głosy”. Drugie miejsce przypadło Grzegorzowi Ciecińskiemu z Wrocławia, który śpiewał „Pieśń o czekaniu”. Trzecią nagrodę zdobyła przybyła z Krakowa, laureatka kilku festiwali, Aleksandra Gudacz, śpiewając „Przetańczyć całą noc”.

O wynikach, po wysłuchaniu 28 prezentacji, rozstrzygała komisja konkursowa składzie: Arkadiusz Szostak – przewodniczący - dyrektor artystyczny Krajowego Centrum Kultury Niewidomych w Kielcach, Ryszard Borowiecki - dyrektor Społecznego Ogniska Muzycznego w Koninie, Krystian Weber - instruktor ds. muzyki Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Aneta Janiak z Gimnazjum nr 1.

Jury przyznało aż dwie nagrody specjalne. Pierwszą, w postaci sesji nagraniowej w profesjonalnym studiu, otrzymała Magdalena Wywiał z MDK w Kielcach, która zdobywała wyróżnienia i nagrody m.in. na festiwalu „Widzieć inaczej”. Śpiewała ona piosenkę „Zawsze gdzieś czeka ktoś”. Druga nagroda specjalna, dla najlepszego showmana przypadła znanemu publiczności przeglądu Roberowi Orszułowi. Występował w Turku po raz szesnasty. Śpiewając „:Prywatki” brawurowo nawiązał kontakt z bijącą brawo widownią, bawiąc się w wodzireja.

Grand prix - nagrodę Burmistrza Miasta Turku – zdobyła Patrycja Malinowska z Płocka, która zaśpiewała „To nie ja”, z repertuaru Edyty Górniak. Nagrody i wyróżnienia wręczał Zdzisław Czapla i Bożena Cesarz. W poprzednich latach CSiK w Koninie było zaangażowane w organizację w większym stopniu. Teraz ciężar spadł na MDK. Obecna na XVIII przeglądzie dyrektorka CSiK Krystyna Kujawińska wyraziła nadzieję, że w przyszłym roku centrum ponownie uda się w większym stopniu dopomóc festiwalowi, a przede wszystkim artystom, którzy: -Śpiewają z wielkim sercem i miłością do muzyki. Na koniec zabrzmiało „Time to say goodbay” w wykonaniu Patrycji Malinowskiej.

mej

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Wójt kwestionuje udział druhów w zabezpieczaniu wyścigu
Dodano 20-02-2018 |
Komentarzy: 0

Gmina Kawęczyn zastanawia się nad wspieraniem dorocznego wyścigu ...

czytaj więcej »
 
Strach pomyśleć co wyprawiamy z melioracjami
Dodano 20-02-2018 |
Komentarzy: 0

Podczas pierwszej w tym roku narady, sołtysi z gminy Kawęczyn goś...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

GDP SUAD o tolerancji
Dodano 20-02-2018 |
Komentarzy: 0

Ona podaje wyciągniętym ręką dłoń, a nie karabin - to urywek refr...

czytaj więcej »
 
Polityka na wokandzie
Dodano 30-01-2018 |
Komentarzy: 4

Prokuratura Rejonowa w Poddębicach zajęła się sprawą anonimów, aut...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

SPORT

MKS Malanów wicemistrzem regionalnej ligi
Dodano 20-02-2018 |
Komentarzy: 0

MKS Malanów zajął drugie miejsce w Regionalnej Lidze Piłki...

czytaj więcej »
 
akuba Lempacha wicemistrzem Polski
Dodano 20-02-2018 |
Komentarzy: 0

Srebrny medal, tytuł wicemistrza Polski i najlepszy dotąd czas w ...

czytaj więcej »
 

 

Zobacz wszystkie: Sport »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Z Sacałów do Normandii
Aktualności powiązane z galerią
» Z Sacałów do Normandii
zobacz galerię »
 
Kwiatków
foto
Aktualności powiązane z galerią
» Kwiatków Znika
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »