03 Lipiec 2020 imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

W proekologicznej Przykonie kto pierwszy ten lepszy, czyli...

Dodano dnia: 05-09-2011 00:00| Komentarzy: 1

Kolejka za kolektorami słonecznymi

Jeszcze w tym roku czterdziestu mieszkańców gminy Przykona będzie mogło zamontować sobie na dachach domów kolektory słoneczne. Zakupią je w bardzo korzystnej cenie, bo z podwójnym dofinansowaniem, z jednej strony pieniądze otrzymają z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, z drugiej od gminy, pozostanie dopłacić... grosze. Chętnych jest oczywiście więcej niż pieniędzy z gminnego budżetu, dlatego wokół proekologicznego projektu już narosły kontrowersje... –Każdy mieszkaniec może złożyć wniosek, będziemy je po prostu realizować po kolei – zapewnia wójt Broniszewski.

Kiedy 31 maja tego roku Rada Gminy Przykona podjęła uchwałę o realizacji zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej i kryteriach ich dofinansowywania chyba nikt nie przypuszczał, że wzbudzi ona takie zainteresowanie. Rada założyła, że dofinansuje inwestycje mające na celu poprawę stanu środowiska i zmniejszenie uciążliwości poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery i do ziemi. Można pod to podciągnąć na przykład budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, wymianę kotłów centralnego ogrzewania na niskoemisyjne czy zakup i montaż odnawialnego źródła energii, tzw. solarów. Radni postanowili, że kwotę wszystkich dotacji w danym roku określać będzie uchwała budżetowa, a wnioskodawcy mogą uzyskać dofinansowanie w zależności od rodzaju przedsięwzięcia: do 90 proc. udokumentowanych kosztów, lecz nie więcej niż 7 tys. zł na przydomowe oczyszczalnie, do 50 proc. kosztów, lecz nie więcej niż 5 tys. zł na inwestycje polegające na wykorzystaniu lokalnych źródeł energii odnawialnej  oraz do 30 proc. lecz nie więcej niż 1 tys. zł na pozostałe inwestycje. Dodatkową korzyścią, poza gminnym dofinansowaniem, są też pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Tam już w ubiegłym roku przeznaczono 300 milionów zł na czteroletni program dofinansowywania kolektorów słonecznych, dopiero jednak w sierpniu tego roku ustawowo pozwolono ubiegać się o takowe osobom fizycznym, czyli każdemu Kowalskiemu...?

Więcej na temat projektu - czytaj w aktualnym wydaniu Echa Turku

 

Komentarze

Autor: mieszkaniec| Dodano: 18-09-2011 20:59
Szkoda, że nic się nie pisze o Orliku. Pobudowany w takim dziwnym miejscu przy cmentarzu. Widziałem jak świetnie jest umiejscowiony w Turku lub we Władysławowie. Graliśmy do godziny 22 w nocy pani z obsługi bardzo miła we Władysławowie. Tam jakoś Wójt umie to załatwić u nas są problemy w Przykonie.
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 75

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 179

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »