10 Grudzień 2018 imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1312 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Uczta dla melomanów w kolegiacie

Dodano dnia: 02-08-2011 23:16| Komentarzy: 0

W niedzielę, 24 lipca w uniejowskiej Kolegiacie odbył się kameralny koncert z organami w roli głównej oraz śpiewem i klawesynem w tle. Występ zorganizowała Parafia Rzymskokatolicka w Uniejowie przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Uniejowa. W koncercie wystąpili wykładowcy Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi - Krzysztof Urbaniak i Stanisław Kierner.

Może na początku przyjrzyjmy się sylwetkom artystów. Krzysztof Urbaniak jest absolwentem Warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie organów prof. Józefa Serafina oraz w klasie klawesynu prof. Leszka Kędrackiego. Obecnie doktoryzuje się na krakowskiej Akademii Muzycznej. Jest laureatem wielu konkursów, m.in.: I. nagród na I. Międzynarodowych Konkursach Organowych im. Arpa Schnitgera (2010) i Willema Hermansa (2009), II nagrody i nagrody specjalnej na I Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Franza Schmidta (2006) i II nagrody w XIV Międzynarodowym Konkursie Młodych Organistów im. Petera Ebena (2004). Warto też dodać, że w 2011 roku otrzymał statuetkę „Łódzkie Eureka” za wybitne osiągnięcia artystyczne w roku 2010. Obecnie jest asystentem w Katedrze Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej w Akademii Muzycznej w Łodzi.

Drugi z muzyków to Stanisław Kierner, który odbył studia podyplomowe wokalne w Narodowym Konserwatorium Paryskim w klasie prof. Mireille Alcantary, ponadto jest stypendystą Fundacji Królowej Elżbiety w Belgii oraz III edycji Programu Stypendialnego „Młoda Polska”, a także laureatem statuetki „Łódzkie Eureka 2007” za wybitne osiągnięcia artystyczne. Zdobywał pierwsze nagrody i wyróżnienia w konkursach, m.in.: XII Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, VI Konkurs Polskiej Pieśni Artystycznej im. Edmunda Kossowskiego w Warszawie oraz XV Międzynarodowy Konkurs Kameralny im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

W programie koncertu znalazły się utwory typowo klasyczne, takich wybitnych twórców jak: Federico Mompou, Johann Sebastian Bach, Stanisław Moniuszko, Jerzy Bauer czy George Friedrich Händel. Ukazały one kunszt i wybitne umiejętności artystów. Występ zapoczątkował ks. prałat Stanisław Janik, a zapowiedzi wykonywanych utworów dokonywał sam Krzysztof Urbaniak.

Występy artystów cieszą się rosnącym zainteresowaniem i zgromadziły w Kolegiacie liczną grupę mieszkańców Uniejowa oraz przybyłych gości. Po koncercie artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, serdecznymi podziękowaniami oraz ufundowanymi przez Katarzynę Smętkiewicz bukietami pięknych kwiatów.

Koncert śmiało można zaliczyć do udanych, bo niewątpliwie była to wielka uczta dla uszu z dozą autentycznych duchowych przeżyć. Warto więc czasem dla odmiany posłuchać muzyki organowej, by na chwilę oderwać się od codzienności.

Wybitnym artystom nie pozostaje nic innego, jak życzyć dalszych sukcesów i zaprosić na kolejny występ!

Katarzyna Michalak

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Splątani… znów zapracowani
Dodano 16-10-2018 |
Komentarzy: 5

Warsztatami w Uniejowie i Zadzimiu...

czytaj więcej »
 
ZABIERZ UNIEJÓW DO DOMU
Dodano 03-10-2018 |
Komentarzy: 5

Wykształciły się, żyją i rozwijają w wodzie geotermalnej pochodzącej z te...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Profim
Aktualności powiązane z galerią
» Lokalne korzenie, światowa jakość
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »