12 Grudzień 2018 imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1312 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Przyjemność tekstu

Dodano dnia: 26-07-2011 00:00| Komentarzy: 1

Intrygi Państwa Kościelnego

Rozpoczynamy nowy cykl promujący czytelnictwo – najbardziej liberalną i zarazem intymną formę uczestnictwa w kulturze. Na fali popularności nowego serialu „The Borgias” prezentujemy powieść wybitnego amerykańskiego pisarza Mario Puzo – „Rodzina Borgiów”, na kanwie której powstałą telewizyjna superprodukcja z Jeremy Ironsem. Jak to bywa w 99 proc. tego typu przypadków, także i w tym powieść przewyższa wersję filmową.

Rodzina Borgiów (ang. „The Family”), jest ostatnią powieścią Mario Puzo (1920-1999), znanego dzięki takim tytułom jak „Ojciec chrzestny”, czy „Omerta”. Nie bez powodu autor koncentrujący się na włoskich rodzinach mafijnych wybrał Borgiów jako centralne postacie powieści, której fabułę mocno osadził w burzliwych czasach przełomu XV i XVI wieku.

Głową rodziny był Rodrigo Borgia, kardynał, który dzięki przebiegłości, strategii i umiejętnościom politycznym został wybrany jako papież Aleksander VI. W tamtych czasach głowa kościoła władała nie tylko Watykanem oraz duszami wiernych, lecz także Państwem Kościelnym, zatem papież musiał być także zaradnym władcą , czasem bezwzględnie wykorzystującym swoją pozycję przewodnika moralnego. Jeden z synów Aleksandra, Cezar Borgia – książę Valentino – stał się wzorem dla wykreowania postaci władcy doskonałego w „Księciu” Nicollo Machiavellego, który również jest istotną figurą powieści. Machiavelli był w tym czasie wpływowym doradcą Medyceuszy władających Florencją. Na łożu śmierci stwierdził, iż wolałby spędzić wieczność w piekle pośród znanych i wielkich polityków aniżeli w niebie ze świętymi. Siostrą Cezara była Lukrecja – znana ze swojej przebiegłości i umiejętności wykorzystywania kobiecych atutów. Borgiowie – według autora pierwsza rodzina mafijna – nie wahali się używać przekupstwa, szantażu i mordu w celu osiągnięcia wyznaczonych celów. „Najskuteczniejszą bronią Aleksandra była zdolność wywołania w otaczających go ludziach poczucia sukcesu, umiejętność sprawiania, że wierzyli, iż ich pomyślność ma dla niego pierwszorzędne znaczenie. W ten sposób zdobywał ich zaufanie, dzięki temu wierzyli weń bardziej niż w samych siebie. Oto była prawdziwa perfidia.”

W tym historycznym fresku Puzo przedstawił możnowładców i rody panujące nie tylko na półwyspie apenińskim. Pojawia się także Savonarola i Leonardo da Vinci ukazany jako wyśmienity strateg i budowniczy machin.

Spiski i intrygi prowadzone przez bardziej lub mniej udolnych „graczy” tamtych czasów, sprawiają, że powieść czyta się jednym tchem. Lekturę polecamy na niezbyt pogodne dni tego lata.

 

 

 

„Rodzina Borgiów” Mario Puzo, wydawnictwo Albatros, 2009 i 2011 rok.

 

mej

 

 

 

Komentarze

Autor: piter| Dodano: 18-08-2011 22:57
Pewnie nie jeden przysiadłby się do takiej czytelniczki :))
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Splątani… znów zapracowani
Dodano 16-10-2018 |
Komentarzy: 15

Warsztatami w Uniejowie i Zadzimiu...

czytaj więcej »
 
ZABIERZ UNIEJÓW DO DOMU
Dodano 03-10-2018 |
Komentarzy: 16

Wykształciły się, żyją i rozwijają w wodzie geotermalnej pochodzącej z te...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Profim
Aktualności powiązane z galerią
» Lokalne korzenie, światowa jakość
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »