27 Maj 2018 imieniny: Amandy, Jana, Juliana
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Felietony

Współpraca albo pół litra i ogórek
Dodano 16-01-2018 |
Komentarzy: 467

W minionym tygodniu z lokalnych mediów internetowych mogli...

czytaj więcej »
 
Za mundurem powiat sznurem?
Dodano 08-08-2017 |
Komentarzy: 2059

Okazuje się, że powiatowi decydenci maja szansę poćwiczyć swoją wyobraźni...

czytaj więcej »
 

 

Zobacz wszystkie: Felietony »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1238 opinii)
TAK
77% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Przekonać człowieka, że warto podjąć trud, aby żyć

Dodano dnia: 19-07-2011 01:10| Komentarzy: 2

Ksiądz Paweł Zalewski rozpoczął posługę kapłańską jako proboszcz parafii w Kaczkach Średnich. Parafia liczy 1500 wiernych. Ponieważ turkowianom, a i mieszkańcom powiatu, postać księdza Pawła nie jest anonimowa, poprosiliśmy go o rozmowę. Specjalnie dla naszych Czytelników.

 

Wspólnie z nowym proboszczem Mszę, która odbyła się w ubiegłą niedzielę 17 lipca, w kościele w Kaczkach Średnich  gościnnie koncelebrowali ksiądz prof. dr hab. Ireneusz Werbiński oraz filozof ksiądz dr Witold Dorsz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na zaproszenie przybyli również samorządowcy: starosta Zbigniew Bartosik, wiceburmistrz Mirosław Mękarski oraz wójt Karol Mikołajczyk. W trakcie prezentacji ksiądz Paweł Zalewski opowiadał o dotychczasowym duszpasterstwie, zwłaszcza o ostatnim 5-letnim okresie posługi w parafii w Kozach i przywiązaniu do 742 wiernych z tej parafii. -W tym wakacyjnym czasie, kiedy zbieramy siły do dalszej pracy nie można zapominać, że nie ma wakacji od modlitwy, a w naturę niedzieli zawsze powinna być wpisana eucharystia – mówił nowy proboszcz.  Przypominał on licznie zebranym na Mszy wiernym, że wszelkie „funkcje społeczne i praca zawodowa powinna być wykonywana na chwałę Pana”. Zwracał uwagę też, że: -Biedny ten dom, w którym nie ma Słowa Bożego. Zachęcając jednocześnie do zaoszczędzenia na używkach i zakupu Pisma Świętego. Wspomniał także o swojej trwającej już 25 lat pracy z niepełnosprawnymi. O poruszone w kazaniu oraz o inne aspekty posługi, zapytaliśmy księdza w rozmowie.

Michał Jarek: -Jak to się stało, że ksiądz znalazł się w Kaczkach?

Ks. Paweł Zalewski: -Pierwszego czerwca dostałem telefon informujący, że ksiądz biskup chce mnie przenieść na inną parafię. 3 czerwca otrzymałem dekret. Nie ukrywam, że decyzję przyjąłem z zaskoczeniem i ze smutkiem, gdyż zadomowiłem się wśród wiernych z poprzedniej parafii.

Michał Jarek: -To była parafia…

Ks. Paweł Zalewski: -…Kozy – gmina Piotrków Kujawski w kujawsko-pomorskim i częściowo gmina Wierzbinek w Wielkopolsce, co dla mnie jako Wielkopolanina było ważne. Czuję się Wielkopolaninem z krwi i kości, kocham moje miasto rodzinne Konin, które ma pierwsze miejsce w moim sercu. Jednakże, skoro zostałem proboszczem w Kaczkach, już nie myślę o Kozach. Środowisko turkowskie jest mi znane. Byłem wikariuszem w parafii świętej Barbary w latach 1992-93. Uczyłem w Szkole Podstawowej nr 3, rocznik 78’. Z perspektywy dwudziestu lat chcę powiedzieć, że to był najpiękniejszy rok mojego kapłaństwa - ta praca i pobyt w Turku. Najbardziej intensywny, nacechowany walką duszpasterską o młodych ludzi i razem z młodymi. Wtedy potwierdziła się moja tożsamość kapłańska. Posługę pełniłem także w Tuliszkowie w latach 1999-2002, a także we Władysławowie 2002-2005, następnie w Kozach. Mam ogromny szacunek do tych ludzi, gdyż podobnie jak tutaj, także w Kozach wznosili kościół za swoje „wdowie grosze”, choć obserwując środowisko parafii w Kaczkach, tutaj obecnie żyje się niewątpliwie lepiej. Tam, pomimo problemów, potrafiliśmy wspólnymi siłami wyremontować kościół i plebanię. Pragnę jednak podkreślić, że nie remonty i dorobek materialny, który zostaje po proboszczu są dla mnie najważniejsze. Większą wagę w kryterium oceny proboszcza ma to, jaki jest stan serca i ducha wiernych. Wolałbym nawet, żeby ludzie narzekali na to, że mam długie kazania, niż chwalili, za to, że buduję i jestem dobrym gospodarzem.

Cały wywiad z nowym proboszczem parafii w Kaczkach Średnich - w aktualnym wydaniu Echa Turku 

 

Komentarze

Autor: jarek| Dodano: 07-08-2012 16:34
Ks. Paweł to wspaniały człowiek! Gratuluję parafianom takiego proboszcza!
 
Autor: ELa| Dodano: 29-07-2011 01:15
Sól zmniejsza napięcie powierzchniowe materii i ten ksiądz jest takim cennym kryształkiem. Powodzenia księże Pawle - bo młoda i dobra do "współpracy glinka" w tej parafii Królowej Polski, pozdrawiam!
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

OSTATNIE GALERIE

Z Sacałów do Normandii
Aktualności powiązane z galerią
» Z Sacałów do Normandii
zobacz galerię »
 
Kwiatków
foto
Aktualności powiązane z galerią
» Kwiatków Znika
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »