27 Maj 2018 imieniny: Amandy, Jana, Juliana
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Felietony

Współpraca albo pół litra i ogórek
Dodano 16-01-2018 |
Komentarzy: 467

W minionym tygodniu z lokalnych mediów internetowych mogli...

czytaj więcej »
 
Za mundurem powiat sznurem?
Dodano 08-08-2017 |
Komentarzy: 2059

Okazuje się, że powiatowi decydenci maja szansę poćwiczyć swoją wyobraźni...

czytaj więcej »
 

 

Zobacz wszystkie: Felietony »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1238 opinii)
TAK
77% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Ze Stanem Rogackim Echo Turku „pojedzie” do Danii

Dodano dnia: 19-07-2011 01:03| Komentarzy: 1

Stanisław Rogacki, żołnierz duńskiej armii złożył kwiaty przed pomnikiem upamiętniających żołnierzy broniących uniejowskiego przyczółka we wrześniu 1939 roku. Zwiedził też Zespół Szkół w Uniejowie i Izbę Regionalną Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa. Nam opowiedział o swoich życiowych perypetiach, wśród których jednym z najtragiczniejszych wydarzeń była ucieczka z Polski…

Zaskakujący, choć bardzo miły, był e-mail przesłany do Urzędu Miasta w Uniejowie przez Stana Rogackiego, żołnierza zawodowego duńskiej armii. Napisał, że przyjeżdża corocznie do Polski i wypoczywa nad zbiornikiem Jeziorsko. Był w Uniejowie i widział pomnik poświęcony żołnierzom kampanii wrześniowej z 1939 roku. Prosił o podanie terminu uroczystości patriotycznej w lipcu 2011 roku, ponieważ chciały złożyć przed nim kwiaty. Niestety, w lipcu nie ma żadnego państwowego święta, ale władze Uniejowa postanowiły, że nie zostawią Rogackiego jedynie z taką odpowiedzią i zdecydowały, że specjalnie dla takiego gościa zorganizują skromną uroczystość. W wymianie elektronicznej poczty – ustalono termin spotkania w Uniejowie.

Stan, a właściwie Stanisław Rogacki przyjechał do Uniejowa w mundurze armii duńskiej. Przybył też poczet sztandarowy Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Jego główną postacią był podporucznik Michał Emche, któremu towarzyszyli dwaj umundurowani absolwenci uniejowskiego gimnazjum. W uroczystości wzięli też udział: Marek Jabłoński – wiceburmistrz Uniejowa, Małgorzata Komajda – dyrektorka Zespołu Szkół w Uniejowie i Rafał Wincenciak – wicedyrektor tej szkoły. Pan Rogacki złożył wiązankę biało-czerwonych kwiatów, dosłownie na moment położył na płycie pomnika również zdjęcia swoich rodziców. Pan Emche zapalił znicz.

-Moja mama była więźniem obozu koncentracyjnego. Ojciec walczył w kampanii wrześniowej Mam zmarła. Życie bez niej było koszmarem– uzasadniał ten gest Stan Rogacki.

Stan Rogacki opowiedział nam o swojej ucieczce, nieudanej zresztą, przez "zieloną granicę" z Polski do Niemiec. Miał wóczas zaledwie 16 lat. Co jak potoczyło się później jego życie, dlaczego znalazł się w duńskiej armii i co robi w Uniejowie i Turku? Czytaj w najnowszym Echo - od wtorku już w sprzedaży. 

 

Komentarze

Autor: Danuta| Dodano: 22-07-2011 14:50
Echo trafia też do innych znacznie bardziej oddalonych krajów. Ja wysyłam je do siostry, która mieszka w Brazylii. dzięi temu ma stały kontakt ze swoim miastem i bierzące informacje.
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

OSTATNIE GALERIE

Z Sacałów do Normandii
Aktualności powiązane z galerią
» Z Sacałów do Normandii
zobacz galerię »
 
Kwiatków
foto
Aktualności powiązane z galerią
» Kwiatków Znika
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »