16 Luty 2019 imieniny: Danuty, Daniela, Juliany
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1328 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Wadowicka atmosfera na koncercie

Dodano dnia: 07-06-2011 00:00| Komentarzy: 0

Koncert „W hołdzie Janowi Pawłowi II” w kościele NSPJ w Turku był jednym z cyklu koncertów. Podobne wydarzenia miały miejsce w świątyniach w Kole, Koninie i Włocławku. Turkowski koncert 29 maja zgromadził liczną publiczność.

W przedsięwzięcie zaangażowanych było wielu wykonawców: Orkiestrą Dętą KWB „Konin” w Kleczewie S.A. dyrygował Wojciech Jankowski. Mogliśmy podziwiać również bardzo rozbudowany chór w skład którego weszli: Towarzystwo Śpiewaczo-Muzyczne  „Lutnia” z Koła pod dyrygenturą Agnieszki Gralińskiej oraz Turkowskie Towarzystwo Chóralne Chór Nauczycielski pod kierownictwem Kamili Pacześnej. Program poprowadził Krzysztof Kędziora z konińskiej telewizji. Cytując Tryptyk Rzymski oraz Pismo Święte opatrzył komentarzem interpretacje muzyczne poszczególnych utworów. Na początku było Słowo, Bóg widział całość stworzenia, wypowiedział to w czym teraz się znajdujemy, wszystko w czym jesteśmy zanurzeni.” – mówił prowadzący. ”Historia papieża Polaka zaczyna się w Watykanie i kończy w tym samym miejscu o pamiętnej godzinie 21.00”. Zabrzmiały słowa „tego, który uczył nas prawdziwej miłości - pielgrzyma prowadzącego do domu Ojca namiestnika”, a także „Pośród niesnasków Pan Bóg uderza, W ogromny dzwon” – Juliusza Słowackiego.

W programie usłyszeliśmy między innymi: „Laudate dominum”, Requiem – „Lacrimosa” i „Dier irae”, a także Nabucco. To właśnie ten ostatni utwór, na życzenie widowni, zabrzmiał w pierwszym bisie. Szczere uśmiechy na twarzach zebranych wywołały brzmienia klarnetu i gwizd w trakcie wykonania „Tańca Podhalańczyków”- motywu, który wprowadził nas w atmosferę spotkań wadowickich z Janem Pawłem II. Do jego powtórnego wykonania publiczność zobligowała wykonawców gromkimi brawami. Kotły, klarnety, flety, puzony, saksofony, trąbki, waltornie, kontrabas, a do tego śpiew chóru – wszystko to sprawiało, iż muzyka uderzała wielką falą po zebranych. W trakcie wykonywania „Panis Angelicus” partię solową odśpiewał Krzysztof Arent z chóru.

Po koncercie zmęczony, lecz zadowolony dyrygent Wojciech Jankowski powiedział, że zagrali w naszym kościele „z marszu”, gdyż po przyjeździe nie mieli wiele czasu na rozstawienie się, nie mówiąc o próbie, koniecznej do dostosowania się do przestrzeni. Mimo to udało się, a dyrygent był zadowolony z brzmienia i akustyki świątyni.

Pomysłodawczynią cyklu koncertów jest Grażyna Ławniczak z orkiestry dętej, która grała na klarnecie i flecie. W tym roku przypada 10 rocznica wizyty orkiestry u papieża w Watykanie. Chcąc uświetnić zarówno rocznicę, jak i beatyfikację Polaka, zebrała zespół i przy pomocy muzyków zorganizowała koncerty. mej

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Fabryka Św. Mikołaja na ul. Browarnej
zobacz galerię »
 
Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »