11 Grudzień 2018 imieniny: Biny, Damazego, Waldemara
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1312 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Uciekają nam duże miasta

Dodano dnia: 21-06-2011 00:00| Komentarzy: 3

Niejasny obraz oświaty w powiecie tureckim po egzaminie gimnazjalnym

W świetle wyników tegorocznego egzaminu gimnazjalnego trudno o jednoznaczną ocenę poziomu oświaty w powiecie tureckim. Z jednej strony, średni wynik uzyskany przez naszych plasuje powiat turecki wśród 31 powiatów ziemskich Wielkopolski na piątym miejscu z części humanistycznej egzaminu, a na czwartym z części matematyczno-przyrodniczej. Z drugiej jednak strony coraz bardziej widać rozziew między naszymi gimnazjami a podobnymi szkołami w dużych miastach województwa. Zjawisko to przybiera wręcz katastrofalny obraz jeśli chodzi o wynik egzaminu z języka angielskiego, z którego nasi gimnazjaliści uzyskali wynik dający im dopiero 20 lokatę w województwie.

Wypada więc zająć się stroną nieco mniej optymistyczną. Na początek sprawa nauczania języka angielskiego. W naszym powiecie na egzaminie gimnazjalnym wybrało jako język obcy angielski 818 uczniów na 1026 zdających. Pozostałych 208 gimnazjalistów zdawało język niemiecki. Widać więc ogromną dominację języka angielskiego, a więc i jego wagę. I tu nie mamy zbyt optymistycznych wiadomości. Bowiem w tym przypadku średni wynik uzyskany przez naszych gimnazjalistów wyniósł skromne 25,90 pkt., co plasuje nas dopiero na 20 miejscu wśród 31  powiatów ziemskich województwa. Tym trudniej o optymizm, gdy owe 25,90 pkt. porówna się ze średnią wojewódzką – 28,08 pkt., czy krajową – 28,28 pkt. A już prawdziwa przepaść dzieli nas pod tym względem w zestawieniu z dużymi miastami.

Laury dla germanistów

Co ciekawe z całkowicie odmienną sytuacją mamy do czynienia przy wynikach z języka niemieckiego. Jak już zostało wspomniane ten język na egzaminie wybrało 208 gimnazjalistów w pięciu szkołach. Ich średni wynik wyniósł 29,58 pkt. I jest – uwaga – drugi wynik w Wielkopolsce, gdzie średnia ta była na poziomie 27,52 pkt. Warto też odnotować, że nawet w porównaniu z dużymi ośrodkami miejskimi nie mamy się czego wstydzić, a w pobitym polu nasz powiat pozostawił gimnazja z Kalisza i z Konina. Nie należy jednak z tego tytułu popadać w jakiś hura optymizm, bowiem sprawa ta dotyczy jedynie 20 proc. rocznika. Gros rocznika zdawało jednak angielski, a tu, jak to zostało już przedstawione, wypadliśmy niezbyt okazale.

Przed nauczycielami i uczniami których szkół w powiecie należałoby zdjąć czapki z głów i dlaczego Gimnazjum nr 2 dzielą świetlne wieki od "jedynki"?  Czytaj w aktualnym wydaniu papierowym Echa Turku

 

Komentarze

Autor: kra| Dodano: 22-06-2011 21:24
Tuliszków to Tuliszków,ale odkąd Michałowiczowa odeszła, to dwójka z roku na rok coraz gorzej.Czy pan Mękarski tego nie widzi? Żeby Nie widza też najwyraźniej tego władze gminy turek, bo żeby Słodków miał jakąś renome, to dzieci z Turku poszłyby do Słodkowa, nawet opłacałoby się je dowozić, bo w dwójce to nie mają co robić.
 
Autor: pipieram| Dodano: 22-06-2011 21:21
Cos w tym niestety jest. Być może czas na zmiany na dyrektorskich fotelach.czas na młodość...?
 
Autor: Rodzic.| Dodano: 22-06-2011 21:03
W Tuliszkowie to efekt przyjmowania po znajomości a nie według kompetencji nauczycieli.Zwalnia się dobrych a przyjmuje znajomków. Przeanalizujcie kto tam pracuje.Przecież to jedna wielka klika.Panie Ciesielski niech się Pan temu towarzystwu przyjrzy bo inaczej to będzie jeszcze gorzej. Niech Pan przeanalizuje przyjęcia i zwolnienia w ostatnich latach. Króluje niekompetencja i kumoterstwo a tępi się dobrych nauczycieli.Jest to niestety problem wielu szkół pod rządami gmin.Powstają lokalne kliki a cierpią na tym tylko dzieci i nieliczni kompetentni nauczyciele.
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Splątani… znów zapracowani
Dodano 16-10-2018 |
Komentarzy: 11

Warsztatami w Uniejowie i Zadzimiu...

czytaj więcej »
 
ZABIERZ UNIEJÓW DO DOMU
Dodano 03-10-2018 |
Komentarzy: 12

Wykształciły się, żyją i rozwijają w wodzie geotermalnej pochodzącej z te...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Profim
Aktualności powiązane z galerią
» Lokalne korzenie, światowa jakość
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »