20 Kwiecień 2018 imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Felietony

Współpraca albo pół litra i ogórek
Dodano 16-01-2018 |
Komentarzy: 201

W minionym tygodniu z lokalnych mediów internetowych mogli...

czytaj więcej »
 
Za mundurem powiat sznurem?
Dodano 08-08-2017 |
Komentarzy: 1770

Okazuje się, że powiatowi decydenci maja szansę poćwiczyć swoją wyobraźni...

czytaj więcej »
 

 

Zobacz wszystkie: Felietony »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1231 opinii)
TAK
77% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

W Turku przedszkola drożej, ale o wódkę łatwiej

Dodano dnia: 24-05-2011 00:00| Komentarzy: 2

Droższe przedszkola, więcej monopolowych i trzy kolejne sklepy wielkopowierzchniowe, czyli trza balować, bida musi pofolgować

Nowe, czytaj wyższe, opłaty za przedszkola i więcej punktów sprzedaży alkoholu. Przy sporej dozie złośliwości można by rzec, że odtąd wprawdzie opłaty za przedszkola będą droższe, ale za to z kupieniem wódki w Turku problemów być nie powinno. Podczas sesji, radni podjęli jeszcze jedną, zaskakującą chyba również dla nich, decyzję - „przyklepali" studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. A to przewiduje powstanie trzech nowych sklepów wielkopowierzchniowych.

Opłata za przedszkole w górę

Dość niemrawe tym razem obrady czwartkowej sesji Rady Miejskiej zdominowała dyskusja nad dwoma projektami uchwał przedłożonymi przez burmistrza miasta. Pierwszym pod względem wymowy społecznej dokumentem był projekt zakładający wzrost opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola miejskie. Zgodnie z zapisami ustawy o systemie oświaty, miejskie przedszkola publiczne ma zapewnić bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie nie krótszym niż 5 godzin dziennie. Poza tym czasem świadczenia przedszkolne są odpłatne. Dotychczas opłata za ten ponad pięciogodzinny pobyt dziecka w przedszkolu wynosiła 97 zł miesięcznie. W myśl dyskutowanego na ostatniej sesji projektu uchwały opłata ta wzrastała do 117 zł, czyli o o 20 zł miesięcznie. Jednocześnie przyjmowano, że w przypadku dziecka, na które pobierany jest zasiłek rodzinny wysokość tej opłaty obniżana jest o 25 proc. W przypadku zaś drugiego dziecka w przedszkolu, z tej samej rodziny, obniżka ta wyniesienie 50 proc., czyli rodzina posyłając dwoje dzieci do przedszkola za ich pobyt w wymiarze ponad pięciu godzin zapłaci 175,5 zł, czyli o 30 zł więcej niż to było dotychczas. Wypada jednak zaraz dodać, że trzecie i kolejne dziecko z tej samej rodziny zwolnione jest z opłat za pobyt w przedszkolu.

Naturalnie opłata ta nie obejmuje kosztów serwowanych w przedszkolu posiłków. Należy przy tym pamiętać, że udział opłat rodziców w ogólnych kosztach utrzymania przedszkoli miejskich wynosi 13 proc. A w przypadku zajęć powyżej wspomnianych już 5 godzin udział ten wynosi 30 proc. Pozostała część kosztów utrzymania tych placówek spoczywa na budżecie miasta.

Więcej na temat

 

 

Komentarze

Autor: ka| Dodano: 27-05-2011 01:00
No kpina, ale za to panie od alkoholu moga uzasadnić swoje istnienie - ludzie piją, to sa potrzebne
 
Autor: taper00| Dodano: 26-05-2011 20:12
totalna kpina! np. dziecko w zerówce przyprzedszkolnej będzie kosztować, a nie powinno, ponieważ jest przymusowa jako przygotowanie do szkoły. nie każdego stać na to. o tym się już nie myśli. przedszkole darmowe jest przepełnione.to jest śmiechu warte.
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

OSTATNIE GALERIE

Z Sacałów do Normandii
Aktualności powiązane z galerią
» Z Sacałów do Normandii
zobacz galerię »
 
Kwiatków
foto
Aktualności powiązane z galerią
» Kwiatków Znika
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »