14 Lipiec 2020 imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Jak z formalności zrobić marny kabaret

Dodano dnia: 19-02-2020 09:47| Komentarzy: 0

Po zastrzeżeniach zgłoszonych przez Regionalną Izbę Obrachunkową tylko błyskawiczne zwołanie w poniedziałek, 10 lutego nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Turku pozwalało zapobiec chaosowi w gospodarce odpadami komunalnymi. Jednak dla radnych reprezentujących w samorządzie miejskim Prawo i Sprawiedliwość było to jedynie kolejna okazja awanturowania się w sprawie rzekomych uchybień związanych z trybem zawiadomienia radnych o posiedzeniu. Chociaż powinniśmy się już chyba przyzwyczaić do tego, że pisowscy radni są zawsze chętni do politycznej szarpaniny. Nawet za cenę popadnięcia w śmieszność.

Kulisy szybkiej reakcji

W piątek, 7 lutego o godzinie 13.23 turkowski magistrat został powiadomiony przez Regionalną Izbę Obrachunkową o planowanym na środę, 12 lutego wszczęciu dwóch postępowań nadzorczych w sprawie niedawnych uchwał Rady Miejskiej Turku dotyczących obszaru gospodarki odpadami komunalnymi. Jednocześnie ze strony RIO pojawiły się sugestie przeprowadzenia w we wspomnianych uchwałach odpowiednich korekt, po których wprowadzeniu organ nadzorczy nie zgłaszałby już dalszych zastrzeżeń i prawo lokalne w tym obszarze mogłoby obowiązywać. 

Taki właśnie przebieg zdarzeń przedstawiła zastępca burmistrza Joanna Misiak-Kędziora już w trakcie sesji Rady Miejskiej zwołanej w trybie nadzwyczajnym w poniedziałek, 7 lutego. Przy okazji zauważyła, że w praktyce orzeczniczej izb obrachunkowych w skali kraju pojawiają się liczne rozbieżności w interpretacji tych samych zapisów prawa. I właśnie w przypadku turkowskich uchwał dotyczących gospodarki odpadami poznański izba wskazała, w jej ocenie, na niezgodność z prawem. -Dostaliśmy sugestie w jaki sposób należy doprecyzować te uchwały – zauważyła wiceburmistrz Misiak-Kędziora. Z całą stanowczością dodając, że jeśli takie zmiany nie zostaną wprowadzone, to obie uchwały w sowim dotychczasowym kształcie zostaną z pewnością uchylone przez RIO w Poznaniu. RIO w Poznaniu. 

Z zaprezentowanych wyjaśnień wynika, że bodaj kluczowe znaczenie miało wprowadzenie kwietniowego terminu opłaty od nieruchomości niezamieszkałych. Wcześniej turkowski samorząd planował maksymalnie opóźnić zmiany naliczania należności od nieruchomości niezamieszkałych, a tym samym choć trochę zminimalizować straty budżetowe. Tymczasem akurat w  kwestii nieruchomości niezamieszkałych poznańskie RIO przyjęło odmienną wykładnię  przepisów niż  np. RIO w Szczecinie. W efekcie czego należało w tym przypadku dostosować termin płatności. 

Przyczyny zwołania sesji w tak krótkim terminie podsumowała wiceburmistrz Misiak-Kędziora: -Nie chcemy zrobić jeszcze większego zamieszania.

... więcej dowiesz się z numeru 7 Echa Turku

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »