11 Lipiec 2020 imieniny: Benedykta, Kariny, Olgi
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Co dla przyszłych turkowian zostanie po obecnej generacji?

Dodano dnia: 12-02-2020 12:18| Komentarzy: 0

Z turkowskim dziełem Józefa Mehoffera to historia doprawdy niesamowita. Można powiedzieć, że w tym przypadku mamy tu kolejne potwierdzenie roli jednostki w dziejach. Tym razem w dziejach małego miasteczka. Bo przecież z racjonalnego punktu widzenia, akurat w Turku i akurat u progu lat trzydziestych ubiegłego stulecia, nie miał prawa powstać projekt tak wybitnego dzieła, jak to stworzone przez Józefa Mehoffera.

Kłująca w oczy bieda prowincjonalnego miasteczka dodatkowo pogłębiona przez realia Wielkiego Kryzysu. Wówczas największy zakład w mieście, czyli przedsiębiorstwo Augusta Mullera na bieda pensjach zatrudnia raptem kilkudziesięciu pracowników, a z chałupniczego tkactwa bardzo mizerne utrzymanie ma w miasteczku roku 1931 sto rodzin. Licząc nawet średnio po 6-7 osób w rodzinie, to będzie góra 700 osób.

W roku budżetowym 1931/32 na liście płac urzędników miejskich pozostał tylko sam burmistrz. Natomiast pracowników administracji ogólnej obsługujących cały powiat było wówczas dziesięciu.

Widać, że na tym morzu nędzy jakim było wówczas nasze miasto i powiat nie miał prawa powieść się projekt jaki narodził się głowie ks. Józefa Florczaka, do którego został przekonany artysta tej miary, co Mehoffer. A jednak. Wbrew wszystkiemu ta wielka duchowa idea została zmaterializowana. Dodajmy w czasie, gdy w tym samym Turku egzamin maturalny zdawało w roku 1932 siedemnastu abiturientów, rok później było ich dziesięcioro, w 1934 – 14!!!, a w 1935 – 12. 

Czyli w ciągu czterech lat, gdy Mehoffera i jego ekipa sfinalizowała turkowską polichromię miasto i powiat dochowało się w sumie raptem 53 maturzystów. Raz jeszcze powtórzmy – aż trudno uwierzyć, że w tamtych realiach było możliwe powstanie tego dzieła.   - ciąg dalszy przeczytasz w ET nr 6

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »