19 Wrzesień 2020 imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

W obronie turkowskiego podatnika

Dodano dnia: 05-02-2020 10:28| Komentarzy: 1

Karta Mieszkańca Turku różnicuje stawki za korzystanie z Miejskiej Biblioteki Publicznej. W efekcie tego zapisu koszt wykupienie karty czytelnika wynosi 100 złotych, natomiast dla mieszkańców miasta stawka ta została ustalona na poziomie 10 złotych w skali roku. Wokół tego tematu natychmiast rozgorzała burzliwa dyskusja publiczna. Problem podnoszony był w trakcie kolejnych sesji i na łamach lokalnych mediów. Przy tej okazji pojawiły się zarzuty o łamanie prawa przez samorząd miasta. A co najbardziej ciekawe, to fakt, że batalia o dostęp do biblioteki toczy się w społeczności, w której książki nie są traktowane jako artykuł pierwszej potrzeby, a poziom czytelnictwa woła o pomstę do nieba. 

Intryguje również nie dostrzeganie w całej sprawie turkowskiego podatnika, który jak raz utrzymuje miejską bibliotekę, której roczny koszt zaplanowano na 880 tys. złotych. Dodajmy, że w porównaniu z poprzednimi budżetami jest to kwota i tak już mocno okrojona.

Dlatego o wypowiedź w sprawie, którą umownie nazwijmy batalią o bibliotekę, poprosiliśmy burmistrza Turku Romualda Antosika

Echo Turku: Od początku bieżącego roku toczy się burzliwa dyskusja na temat wysokości stawek  dla czytelników korzystających z biblioteki miejskiej w Turku. Gdzie należałoby szukać źródeł sporu o dostęp do publicznej książnicy? Jakie są przyczyny, że temat biblioteki stał się tak gorący i to w kraju znanym raczej z bardzo przeciętnego poziomu czytelnictwa?

Romuald Antosik: -Odpowiedź na tak postawione pytanie rozpocznę od przypomnienia dość banalnej prawdy, że na terenie powiatu tureckiego to właśnie nasze miasto ma najbardziej rozwiniętą infrastrukturę społeczną. Składają się na nią tego typu instytucje i obiekty, jak choćby: muzeum, kino, basen, Miejski Dom Kultury, hala widowiskowo-sportowa czy też wspominana na wstępie naszej rozmowy miejska biblioteka. Zauważmy, że utrzymanie tej sfery, to koszt ponad 6 mln złotych. Koszt ten spoczywa na barkach budżetu miasta, na który swoimi podatkami składają się mieszkańcy Turku. Tyle że z tych obiektów użyteczności publicznej korzystają nie tylko utrzymujący je mieszkańcy Turku. Należy jednak zrozumieć powody, dla których mieszkańcy sąsiednich gmin korzystają z obiektów mieszczących się w  naszym mieście, w tym z biblioteki miejskiej. Bo przecież np. samorządowcy z gminy wiejskiej wydatki na swoją bibliotekę ograniczają do skromnych 80 tys. złotych rocznie, co wystarcza z pewnością na etat, ale chyba już nie za dużo zostaje na zakupy nowych książek. Efekt jest taki, że na ok. 3600 czytelników zarejestrowanych w bibliotece miejskiej ponad 900 jest z terenu sąsiednich gmin, w tym prawie 500 mieszkańców z gminy obwarzankowej. W tym miejscu można zadać pytanie – Jaką rolę pełni ta biblioteka? Czy tylko miejską, czy jednak również powiatową? [więcej przeczytasz w 5 nr ET]

 

Komentarze

Autor: Pożarty przez rynek pracy| Dodano: 05-02-2020 13:43
C *** wam w dupę, sami sobie te książki czytajcie. Nie będzie czytelników, nie będzie posadek w bibliotece. Będzie więcej dusz na wygłodniałym rynku pracy!
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »