19 Sierpień 2019 imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Listy do redakcji

Pobożność rozumu nie zastąpi, czyli
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 0

Nie wybijać innym zębów, by nie jedli mięsa w Wielki Post<...

czytaj więcej »
 
My, lenie i obiboki mówimy: dość tych kłamstw!
Dodano 17-04-2019 |
Komentarzy: 105

Kiedy mamy ograniczony budżet, to najczęściej, żeby komuś dać wcześniej t...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Listy do redakcji »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1367 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Pietrzak w rytmach hip-hopu

Dodano dnia: 01-08-2019 11:11| Komentarzy: 0

Już jest. Mural na ścianie miejskiej biblioteki przedstawiający patrona placówki Włodzimierza Pietrzaka. Jego wykonawca - Maciej Hofman z ogromną ochotą zabrał się za dzieło i ukończył je w dwa dni. Ubolewa, że subkultura hip-hopowa w Turku umarła, nie ma też miejsca dla ściennej malatury, która była jej elementem. Dlatego okazja jaką było zamalowanie ściany biblioteki bardzo go podekscytowała. 

Choć czas miał do końca lipca, to Maciej Hofman ostro wziął się do pracy i w zasadzie przez dwa dni skończył mural na bocznej ścianie Miejskiej Biblioteki Publicznej, widocznej od ulicy Dworcowej.

 

Czy byłby poetą z innego świata?

 

Zanim jednak nasz lokalny artysta wszedł na rusztowanie, to do pracy przygotowywał się sporo czasu, czytając archiwalne dokumenty zgromadzone w książnicy na temat bohatera muralu. Włodzimierz Pietrzak nie jest bowiem postacią powszechnie znaną - krytyk literacki, prozaik, turkowianom kojarzy się przede wszystkim jako poeta z dwóch powodów. Po pierwsze, miejska biblioteka organizuje konkurs poetycki imienia Włodzimierza Pietrzaka. Pietrzak patronuje także innemu konkursowi, przygotowywanemu co rocznie przez miejscowy oddział Civitas Christiana, którego częścią jest także recytacja wierszy poety. Ta nikła wiedza wynika także z faktu, że bohater muralu z Tukiem związany był w latach dziecięcych, młodość spędził już w pobliskim Kaliszu, gdzie chodził do liceum. Urodził się w Warszawie i tam zmarł w 1944 roku jako żołnierz powstania warszawskiego. Zginął podobno z książką w ręku - „Nowym wspaniałym światem” Huxleya – antyutopijną, a zarazem niezwykle wizjonerską, powieścią science fiction. Widać z tego, że postać patrona biblioteki jest nietuzinkowa. Projekt powstał we współpracy z Eweliną Derucką, dyrektorką placówki. -Postanowiliśmy połączyć elementy powstańcze, ponieważ nasz patron zginął w powstaniu warszawskim, czyli symbol Polski Walczącej z narodowymi barwami, w rogu natomiast jest orzeł – mówi Maciej Hofman, zadowolony, że miał szansę zrealizować ten projekt.

 

Reanimować hip-hop

 

-Tych ścian do zdobienia w Turku jest trochę, ale nikt ich nie wykorzystuje, bo nie ma już w mieście subkultury hip-hopowej – mówi ze smutkiem lokalny artysta, wspominając czasy, kiedy na P.O.W. zaczynała tworzyć się galeria wielkoformatowego malarstwa, zniszczona przez termomodernizację bloków. Mimo wielu zabiegów Jacka Sulkowskiego.

 

ciąg dalszy przeczytasz w ET 30

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »