03 Lipiec 2020 imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

W Turku nowa metoda naliczania opłaty za odbiór śmieci

Dodano dnia: 07-06-2019 15:01| Komentarzy: 0

Trzęsienie ziemi w gospodarce odpadami

Spadająca liczba płatników opłaty śmieciowej i lawinowo rosnące koszty składowania odpadów komunalnych w decydującej mierze powodują załamanie gospodarki odpadami komunalnym w samorządach gminnych. A dodamy jeszcze wzrost płac, co stawia samorządy przed iście diabelską alternatywą – albo dopłacanie do systemu z gminnych budżetów, albo znaczący wzrost opłaty śmieciowej. W Turku podjęto próbę zminimalizowania wzrostu tej opłaty poprzez powiązanie jej z ilością zużytej wody. Wedle wyliczeń turkowskiego magistratu, zachowanie dotychczasowych zasad oznaczałoby znacznie wyższy wzrost opłaty za odbiór odpadów komunalnych.

Jak kraj długi i szeroki w samorządowej gospodarce odpadami komunalnymi dochodzi do prawdziwego trzęsienia ziemi. Na przyczyny, skalę i skutki tych wstrząsów w trakcie ubiegłotygodniowej sesji Rady Miejskiej wskazywała zastępca burmistrza Joanna Kędziora Misiak. 

Śmieci rosły jak na drożdżach

Z przygotowanego przez Urząd Miejski raportu wyłania się obraz rosnącego braku równowagi w miejskim systemie gospodarki odpadami komunalnymi. 

Wyliczanka problemów zaczyna się od malejącej liczby deklaracji za odbiór śmieci. W roku 2015 tych deklaracji było 24.744, ale ich liczba spadła do 23.658, czyli o 1096. Co oznacza spadek wpływów z tego tytułu w skali roku o 160 tys. złotych. To jednak dopiero początek problemów. Okazuje się bowiem, że o ile liczba „producentów”  śmieci znacząco spadła, to jednocześnie istotnie przyrosła  masa odpadów. W 2015r. na mieszkańca Turku wypadały 303 kg, podczas gdy w roku 2018 było to już 380 kg. Słowem, liczba płacących za odbiór odpadów komunalnych w Turku spadała, a jednocześnie śmieci znacząco przybywało. Za co musiał zapłacić budżet miasta, czyli mieszkańcy. 

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 75

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 179

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »