12 Grudzień 2018 imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1312 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Zamiast bilansu otwarcia

Dodano dnia: 09-05-2011 00:00| Komentarzy: 0

Od Kawki do Bestwiny i z powrotem

Od kwietnia tego roku stanowisko dyrektora szpitala w Turku objął Bogdan Kawka, zaprzeczając porzekadłu, że po raz drugi nie wchodzi się do tej samej rzeki. Nie wiadomo w jakiej sytuacji pozostawił szpital jego poprzednik - Krzysztof Bestwina. Żadnemu z rządzących powiatem ugrupowań nie przyszło do głowy sporządzenie bilansu otwarcia, a zarazem zamknięcia epoki Bestwiny. Obowiązek ten musiał więc spaść na barki lokalnego tygodnika

Szpitale – bękarty reformy powiatowej

Mniej zorientowanym Czytelnikom na samym wstępie wypada w wielkim skrócie przedstawić najnowszą historię turkowskiej lecznicy, a jednocześnie wyjaśniając pokrótce umiejscowienie szpitala w politycznych i finansowych realiach. Tak jak wszelkie tego typu placówki, turkowska lecznica status samodzielnej instytucji publicznej uzyskała jednocześnie wraz z chaotyczną i całkowicie nieprzemyślaną przez rządzącą wówczas prawicę tzw. reformą powiatową w roku 1998.

Mówiąc inaczej, w swojej obecnej prawno-organizacyjnej formule szpital, czyli SP ZOZ jest rówieśnikiem instytucji powiatu. Tyle że w ramach obowiązujących od tego czasu reguł tenże powiat w stosunku do podlegającego mu szpitala ma „prawo” powołać wedle swojego uznania dyrektora placówki i zarazem musi odpowiadać za jego ewentualne długi. Oczywiście warto przy tym pamiętać, że na barki biednych jak mysz kościelna powiatów złożono obowiązek dbania o stan materialny lecznic, których majątkiem powiaty zostały „obdarowane”. Natomiast jeśli chodzi o system finansowania SP ZOZ-ów, to przesądziła o tym inna plaga, nie wiedzieć czemu zwana reformą zdrowia. Na mocy przyjętych w 1998r. reguł szpitale powiatowe finansowane są strumieniem pieniędzy, o których decydują Narodowe Fundusze Zdrowia (NFZ) w poszczególnych województwach. Od razu zaznaczmy, że ów strumień pieniędzy płynący z NFZ-ów do szpitali był raczej lichym strumyczkiem, który wręcz z definicji skazywał te placówki na coroczną stratę na działalności.. Działo się tak przynajmniej przez pierwsze kilka lat po wprowadzeniu wspomnianych reform nieszczęsnej koalicji AWS/UW.

Dlaczego Bogdan Kawka musiał zostać kozłem ofiarnym? Dlaczego turkowski TS zgodził się na "oddanie" lecznicy w ręce PiS-owskiego koalicjanta i jak to się stało, że ówczesny starosta Ryszard Bartosik z ówczesnym swoim "zausznikiem" Kryspianem Pawlicem namaścili Bestwinę na "męża opatrznościowego" . Czytaj w aktualnym numerze Echa Turku

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Splątani… znów zapracowani
Dodano 16-10-2018 |
Komentarzy: 15

Warsztatami w Uniejowie i Zadzimiu...

czytaj więcej »
 
ZABIERZ UNIEJÓW DO DOMU
Dodano 03-10-2018 |
Komentarzy: 16

Wykształciły się, żyją i rozwijają w wodzie geotermalnej pochodzącej z te...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Profim
Aktualności powiązane z galerią
» Lokalne korzenie, światowa jakość
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »