10 Lipiec 2020 imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Za drogę w pola zapłacimy 600 tys. złotych

Dodano dnia: 28-05-2018 20:57| Komentarzy: 0

Radosna twórczość planisty kosztuje. Przekonają się o tym mieszkańcy Turku, którzy zamiast oczekiwać finansowania na przykład budowy dróg wewnętrznym przy ulicy Kączkowskiego, zapłacą 600 tys. zł ze swoich podatków za drogę w pola. Mogło być drożej, właściciel za zajęcie pasa pod przyszły trakt żądał 1,6 mln zł!

Sprawa sięga roku 2008 i jest konsekwencją ustalonego wówczas planu zagospodarowania przestrzennego, a co za tym idzie wykupu gruntów zajętych w planie pod drogi. Jak podkreślał podczas sesji 17 maja burmistrz Romuald Antosik, tak się kończą zbyt ambitne, a pozbawione realnych przesłanek, pomysły obejmowania całych obszarów miasta planem zagospodarowania przestrzennego. Turek za czasów burmistrza Zdzisława Czapli stał się liderem planistycznym, za co teraz zgodnie z prawem musi płacić.

Jeszcze w roku 2012 właściciel ziemi (ok. 3 ha) wystąpił do władz miasta o odszkodowanie za zajęty pod budowę drogi publicznej grunt. Poprzednie władze nie spieszyły się z rozstrzygnięciem sprawy. Aż po zmianie na fotelu burmistrza w 2014 roku „kukułcze jajo” trafiło na biurko Romualda Antosika. Ten nie zgodził się z wyceną przedstawioną przez pełnomocnika właściciela. Rozpoczęta wówczas procedura zakończyła się dopiero teraz.

Wielkość odszkodowania wyznaczył powołany w ramach rozprawy administracyjnej przez starostę tureckiego rzeczoznawca. Zgodnie z jego szacunkiem grunt wart jest 600 tys. zł, a nie 1,6 mln. Takiej sumy zażądał były właściciel działki, który odwołał się do wojewody wielkopolskiego od decyzji starosty. Wojewoda jednak ją podtrzymał, a w uzasadnieniu wskazał na nierealność żądanej wcześniej kwoty. Smaczku sprawie dodaje fakt, że ten zawyżony operat szacunkowy dla właściciela gruntu sporządził nie kto inny, jak jeden z byłych już urzędników miejskich, kojarzony z Towarzystwem Samorządowym Leszek Szymaniak. Właścicielowi gruntu pozostało jeszcze odwołanie do sądu administracyjnego.

 

Dyskusja na ten temat podjęta podczas sesji przez radnych Towarzystwa Samorządowego nawiązywała do rozesłanego przez nich oświadczenia, w którym podkreślali, że to burmistrz odpowiada za sporządzanie planów. Na to radny Karol Serafiński pytał, jakie powinny zostać wyciągnięte konsekwencje wobec Zdzisława Czapli, który odpowiadał za sporządzenie tegoż planu. Na razie pytanie zostało bez odpowiedzi. Prawdziwe konsekwencje jak na razie ponoszą za to mieszkańcy turku, choćby ci z bloków przy ul. Kączkowskiego, którzy muszą poczekać na drogi wewnętrzne. Przyczyn tego jest wiele, wśród nich fakt, że oferty, jakie złożyli potencjalni wykonawcy są za drogie, a miasto nie ma pieniędzy. Musiało wszak zarezerwować w budżecie 600 tys. zł na odszkodowanie za drogę, która na razie jest polem kukurydzy. ika

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »