09 Grudzień 2018 imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1312 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Smulsko ma co świętować

Dodano dnia: 11-07-2017 11:11| Komentarzy: 0

Tym razem coroczny festyn w Smulsku, tradycyjnie przez miejscowych określany mianem Pikniku Rodzinnego, doczekał się podtekstu historycznego. Motywem przewodnim tego wydarzenia było świętowanie 880-lecie zaistnienia miejscowości na kartach historii. A za sprawcę całego zamieszania, tego który na światło dzienne przywołał „ducha dziejów i ducha miejsca” w powszechnej opinii uznawany jest Ryszard Papierkowski, szósty sołtys Smulska w najnowszych dziejach Polski, tzn. od roku 1918. Przy okazji wskazując na dziejową wspólnotę losu nie tylko Smulska, ale i całego powiatu.

 

 

Historyczne rówieśnictwo

Nawet w przypadku miejscowości pozostającej z dala od głównego nurtu dziejowych wydarzeń można spróbować sięgnąć do początków. Im głębiej w przeszłość, tym lepiej. Podobnej wyprawy w przeszłość spróbowali mieszkańcy Smulska. I to z powodzeniem, bowiem udało im się ustalić, że pierwsze oficjalne wzmianki o ich macierzystej miejscowości sięgają roku 1136. A bardziej precyzyjnie, to 7 lipca 1136 r. Tego dnia w toskańskiej Pizie, papież Innocenty II wydał bullę protekcyjną dla archidiecezji gnieźnieńskiej. Dla ówczesnej polityki miało to o tyle znaczenie, że w sposób pośredni unieważniał rozporządzenie z roku 1133 o podporządkowaniu Polski metropolii magdeburskiej. Ale dokument ten z całkiem innego powodu zapisał się na trwałe na kartach historii naszego regionu. Otóż dzięki zapisom z tejże papieskiej bulli z dziejowych mroków po raz pierwszy wyłaniają się nazwy okolicznych miejscowości. Naturalnie w transkrypcji z epoki. I tak, pojawia się Smulsko, odnotowane jako Smolzco, Przykona, jako Pricuna czy Turek, odnotowany jako Turcoviste. Zwróćmy uwagę, że liczne miejscowości z terenu naszego powiatu z Turkiem na czele mogą być traktowane jako historyczni rówieśnicy. A swoje oficjalne urodziny świętują także 7 lipca. W tym gronie znajduje się rzecz jasna i Smulsko, czy też Smolzco, któremu 7 lipca „stuknęło” oficjalne 881 lat. Ale pamiętajmy, że festyn jubileuszowy zaplanowano na niedzielę, 2 lipca, a wtedy od wzmianki o Smulsku w bulli gnieźnieńskiej jeszcze nie upłynęło pełne 881 lat. 

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Splątani… znów zapracowani
Dodano 16-10-2018 |
Komentarzy: 5

Warsztatami w Uniejowie i Zadzimiu...

czytaj więcej »
 
ZABIERZ UNIEJÓW DO DOMU
Dodano 03-10-2018 |
Komentarzy: 5

Wykształciły się, żyją i rozwijają w wodzie geotermalnej pochodzącej z te...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Profim
Aktualności powiązane z galerią
» Lokalne korzenie, światowa jakość
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »