04 Lipiec 2020 imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Nagrody XIV Przeglądu Etiud Studenckich "Klaps"

Dodano dnia: 14-04-2011 00:00| Komentarzy: 0

Wręczeniem nagród oraz finałowym pokazem filmów zakończył się XIV Przegląd Etiud Studenckich „Klaps” 2011. Jak co roku na finale obecni byli filmowcy z PWSFTviT.

Pokaz rozpoczęto od filmu „Miodowy miesiąc” Grzegorza Krawca, zdobywcy Grand Prix „Klapsa”. 29-minutowa etiuda dokumentalna przedstawia sytuację byłego więźnia zakładu karnego, próbującego odnaleźć się w rzeczywistości tuż po wyjściu z więzienia. Film rozpoczyna się w dniu kiedy osadzony wychodząc na wolność zawiera związek małżeński w areszcie z więźniarką czekającą na wyrok. Próbując rozpocząć nowe życie, bohater etiudy poszukuje legalnej pracy, gdyż w więzieniu zdobył doświadczenie pracując jako drukarz. Jednakże musi borykać się z rozbudowaną biurokracją i przepisami, wobec których człowiek jest tylko petentem. Obraz głównego bohatera, siedzącego pośród sterty nieuporządkowanych dokumentów i segregatorów, czekającego na decyzje kolejnej instytucji, przypomina najlepsze dokumenty Kieślowskiego, zrealizowane w poprzednim ustroju.

Kolejną projekcją był „MC. Człowiek z winylu” – zdobywca nagrody publiczności. Obecny na wręczeniu nagród reżyser fabuły Bartosz Warwas zaangażował do współpracy takie postaci, jak Jerzy Urban, Krzysztof Skiba, Piotr Bikont czy Hirek Wrona i zbudował wokół ich wypowiedzi fikcyjną historię opozycjonisty z czasów stanu wojennego, młodego poety i człowieka, który wymyślił rap.

„To nie Wałęsa stanowił dla nas problem, MC był o wiele groźniejszy” – mówi Urban w filmie, „bez niego nie istniałaby współczesna scena rap” – dodaje Skiba. Podczas rozmowy z publicznością i przewodniczącym jury Zygmuntem Machwitzem, Bartosz Warwas opowiadał o pomyśle: -Najpierw chcieliśmy zrobić film o początkach rapu w Polsce…, ale potem stwierdziliśmy, że ciekawym zabiegiem będzie przeniesienie wydarzeń dekadę wcześniej i opowiedzenie historii człowieka, który wymyślił rap. Do współpracy nad tym projektem próbował nakłonić Vaclava Havla, Helmuta Kohla, czy Beastie Boys, których muzyka pojawia się w filmie. I co ciekawsze, w filmie, to właśnie dzięki bohaterowi Marcinowi Cieślakowi (MC) – Bastie Boys „wypływają” na muzycznym rynku.

Etiuda łączyła różne gatunki: fabuły, dokumentu a nawet teledysku. Młody, dobrze zapowiadający się reżyser, opowiadał, że jego marzeniem jest tworzenie różnorodnych filmów, a jego idolami twórcy próbujący wszystkiego, jak Kubrick i Polański.

Jury w składzie Zygmunt Machwitz, Andrzej Moś i Anna Mękarska przyznało w tym roku dwie nagrody specjalne dla dokumentu „Smolarze” Piotra Złotorowicza, a także dla „Pod światło” Paula J. Handley`a. Niestety twórcy ze względu na realizację kolejnych projektów nie przybyli na finał. Nagrody ufundowane przez Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Turku oraz sklep sportowy „Jogging”, wręczał burmistrz Zdzisław Czapla. Profesor Jerzy Woźniak podkreślił, że mottem łódzkiej uczelni jest docendo discimus – nauczając uczymy się sami, a wymiana myśli jest w tej dziedzinie bardzo ważna.

Na koniec mogliśmy obejrzeć film „Skoro serce słyszy” Piotra Kolskiego, zrealizowany przy współpracy tureckiego chóru „Viribus Unitis” oraz kaliskiego Ośrodka dla Dzieci Słabo Słyszących i Niesłyszących. Film pokazuje wzruszającą inicjatywę chóru i realizację projektu w celu „pokazania” muzyki niesłyszącym dzieciom. Dyrektor Bożena Cesarz z MDK, zapowiadając film podkreśliła, że organizatorzy też robią dużo dobrego dla kultury. Szkoda tylko, że tego typu przedsięwzięcia nie mają odbiorców, gdyż publiczność finału „Klapsa” stanowiła dwadzieścia kilka osób. Dwie dziewczyny spoza Turku nie mogły się nadziwić, że na takim festiwalu jest tak mało widzów. Może warto byłoby zainteresować tą imprezą studentów szkół filmowych i filmoznawstwa z różnych miast, gdyż to oni wydają się grupą docelową takich festiwali. Być może przesunięcie imprezy bliżej końca tygodnia też przyniosłoby efekt

 Michał Eryk Jarek

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 82

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 179

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »