21 Kwiecień 2018 imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Felietony

Współpraca albo pół litra i ogórek
Dodano 16-01-2018 |
Komentarzy: 214

W minionym tygodniu z lokalnych mediów internetowych mogli...

czytaj więcej »
 
Za mundurem powiat sznurem?
Dodano 08-08-2017 |
Komentarzy: 1782

Okazuje się, że powiatowi decydenci maja szansę poćwiczyć swoją wyobraźni...

czytaj więcej »
 

 

Zobacz wszystkie: Felietony »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1231 opinii)
TAK
77% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Wszystko dla wójta

Dodano dnia: 21-06-2016 13:02| Komentarzy: 0

Podczas niedawnej sesji radni gminy Władysławów, większością głosów, zmienili statut gminy. Było to  kolejne podejście do tematu, gdyż już w 2015 ta sama grupa radnych zgłosiła podobną chęć. Wtedy przeciwko zmianom ostro zaprotestował, także na naszych łamach, radny Józef Szustakowski, nie godząc się, jak mówił, na łamanie prawa i zamykanie radnym ust. Punkt z sesji wycofano. Niektóre z ówczesnych zmiany teraz weszły w życie.

 

Statut gminy określa organizację wewnętrzną oraz tryb pracy organów gminy, zgodnie z art. 3 ustawy o samorządzie gminnym stanowi o ustroju gminy, a ponieważ jest aktem pochodnym i uzupełniającym względem przepisów ustawy o samorządzie gminnym, nie powinien zawierać postanowień z nią sprzecznych, ani też powtarzać jej zapisów. Tyle teorii.

Wcześniej się nie udało, może teraz...

Statut posiada każda gmina, obowiązujący do niedawna w gminie Władysławów, uchwalono w maju 2010 roku. Teraz radni postanowi wprowadzić do niego pewne poprawki. Niektóre kosmetyczne, inne mniej. Do podobnego zadania podchodzili już ci sami radni w kwietniu 2015 roku. Wtedy zaproponowali kilka dość bulwersujących zmian, jak choćby ograniczenie czasu wypowiedzi radnych do… 3 minut. Autorzy poprawek chcieli też, między innymi, zwiększyć do pięciu liczbę radnych potrzebnych do utworzenia klubu. Podczas sesji 1 czerwca 2016 roku padła podobna propozycja, choć zanim w ogóle pochylono się nad zmianami w statucie wycofał się z niej wiceprzewodniczący Maciej Czaja. –Po głębszym zastanowieniu, chcę to wycofać, by zostało tak, jak jest w obecnym statucie „co najmniej 4 radnych” – stwierdził Czaja. Chwilę później po kolei odczytano poprawki. I tak, powrócono do wcześniejszej propozycji zapisu (§ 27 statutu, punkt 2), że „w sesji Rady mogą uczestniczyć: wójt z głosem doradczym, sekretarz i skarbnik gminy”, zamiast jak do tej pory: „w sesjach Rady uczestniczą: wójt – z głosem doradczym oraz sekretarz i skarbnik gminy”. Do punktu 3 tego samego paragrafu „do udziału w sesjach Rady mogą zostać zobowiązani kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych i pomocniczych podlegających kontroli Rady” dopisano „o ich uczestnictwie decyduje wójt”. Podobnie jak niegdyś Józef Szustakowski, teraz Ryszard Wypych mówił o paranoicznych zmianach: –Paragraf 27 mówiący o tym, że sesjach rady mogą uczestniczyć wójt z głosem doradczym, skarbnik i sekretarz, jest dość niefortunny. To wygląda tak, jakbyśmy do tej pory im zabraniali. Nigdy nie broniliśmy udziału w sesjach. Powinno być zapisane „w sesjach powinien uczestniczyć wójt”, chociaż już bez tego „z głosem doradczym”. Bo jaki to głos doradczy? Wójt powinien być, bo to on najczęściej przedstawia projekty uchwały do głosowania, więc powinien być, by przekonać do nich radnych – twierdzi. Tutaj należałoby dodać, że kuriozalną sytuacją byłoby, gdyby „organ wykonawczy”, jakim jest wójt nie uczestniczył w posiedzeniach „organu uchwałodawczego”. 

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

OSTATNIE GALERIE

Z Sacałów do Normandii
Aktualności powiązane z galerią
» Z Sacałów do Normandii
zobacz galerię »
 
Kwiatków
foto
Aktualności powiązane z galerią
» Kwiatków Znika
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »