08 Sierpień 2020 imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Czas na nowe spojrzenie?

Dodano dnia: 24-05-2016 10:27| Komentarzy: 0

Z okazji obchodzonego właśnie 675-lecia nadania praw miejskich Turkowi piórem Małgorzaty Pawłowskiej przypominamy trzy publikacje szkicujące dzieje naszego miasta. Dodajmy, że w tych przypadkach generalnie mówimy o pracach o charakterze popularyzatorskim, a w najlepszym razie popularno-naukowym. Bowiem zarówno broszurka Leona Lubomira Kruszyńskiego, jak i autorstwa Wandy Goebel, spełniają rolę popularyzatorską, co rzecz jasna nie stanowi pod ich adresem żadnego zarzutu. Z kolei „Dzieje Turku” to publikacja zbiorowego autorstwa. Ale z ubolewaniem należy zaznaczyć, że tom jest merytorycznie bardzo nierówny, a w warstwie metodologicznej dość niespójny. Jednak nie można zbytnio wydziwiać, bo i wyboru nie mamy żadnego.

 

Przypominając wspomniane trzy publikacje o dziejach Turku nasza Autorka mniej czy bardziej mimowolnie zwraca uwagę na historyczne momenty ich wydania. I tak, praca L.L. Kruszyńskiego  ukazuje się w roku 1892. Czym zaś w dziejach Turku wyróżnia się ten moment? Dochodzi oto do zamknięcia pewnej epoki, tzn. od końca wojen napoleońskich (1815r.). W tym czasie ludność miasta rośnie ponad jedenastokrotnie – z 671 w 1817r. do prawie 7600 w 1890r. Ale z racji tego, że mówimy tutaj o ponad sześciu dekadach, to z oczywistych względów, w tym czasie Turek przeżywał rozmaite momenty. Tzn. lepsze i nieco gorsze. Niemniej od ostatniej dekady XIX wieku   możemy mówić o kolejnym skoku społeczno-cywilizacyjnym miasta, który trwa do roku 1914, czyli do wybuchu I wojny światowej. W roku 1913 populacja miasta przekracza 11230 mieszkańców. Wielkość tę Turek ponownie osiągnie dopiero na początku lat 60-tych XX wieku. 

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »