04 Lipiec 2020 imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Humanistyka w głębokim odwrocie

Dodano dnia: 17-05-2016 11:02| Komentarzy: 0

Dla 336 turkowskich licealistów przystępujących w tym roku do egzaminu maturalnego największym wyzwaniem było zapewnienie sobie jak najszerszego wachlarza wyboru kierunku studiów. I ta przesłanka jest zapewne źródłem ich wyborów takich a nie innych przedmiotów zdawanych na maturze. Gdy zaś do tego dodamy presję rynku pracy, to w roli „Czarnego Piotrusia” na tegorocznej maturze obsadzona zostały przedmioty humanistyczne, które przez naszych licealistów wybierane były stosunkowo rzadko. A w szczególności historia i wiedza o społeczeństwie.

 

W trzech szkołach ponadgimnazjalnych jakie funkcjonują w powiecie tureckim do egzaminu maturalnego łącznie przystąpiło 690 absolwentów. Z tego niemal połowę, bo 336, stanowią maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego. Maturzystów z Zespołu Szkół Technicznych jest 226, a  z Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich – 128.

Licealiści polubili matematykę

W LO do matury przystąpiła młodzież z rocznika 1997. Z racji zaś, że zdecydowana większość absolwentów liceum planuje po maturze kontynuowanie nauki, toteż poprzez wybór przedmiotów zdawanych na egzaminie dojrzałości chce maksymalnie poszerzyć wachlarz możliwych uczelni i kierunków, na które dany licealny abiturient chciałby się dostać. Maturalne wybory dokonywane przez tegorocznych absolwentów turkowskiego LO sugerują, że ich plany związane są przede wszystkim z fakultetami z szeroko rozumianego przyrodoznawstwa, oraz z uczelniami technicznymi i wreszcie z kierunkami ekonomicznymi. I dlatego aż 119 tegorocznych licealnych maturzystów zdaje matematykę na poziomie rozszerzonym. Co nawet w wielkościach bezwzględnych jest licealnym rekordem wszech czasów, a przecież pamiętajmy, że w tym roku w LO maturę zdaje tylko 336 absolwentów, podczas, gdy jeszcze do niedawna było ich ponad 400, albo niewielu mniej. I wówczas do matury z matematyki na poziomie rozszerzonym przystępowało od 80 do maksymalnie 105 ówczesnych absolwentów. 

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 82

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 179

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »