21 Wrzesień 2018 imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1274 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Szkoła między rządem a samorządem

Dodano dnia: 29-03-2016 11:18| Komentarzy: 0

Poniedziałkową (21 marca) wizytę w Turku minister edukacji Anny Zalewskiej można postrzegać w kilku perspektywach. Z jednej strony zorganizowanie tego spotkania poseł Ryszard Bartosik może zapisać sobie po stronie wizerunkowych sukcesów. Natomiast od strony merytorycznej trudno już o tak jednoznaczną ocenę. Zarówno patrząc z perspektywy nauczycieli, a w szczególności z punktu widzenia gminnych samorządowców. A że w poniedziałek głosem tych ostatnich był przewodniczący Rady Gminy w Przykonie Stanisław Bryl, toteż po spotkaniu w auli turkowskiego LO właśnie polemika z krewkim radnym pewnie zapisze się w pamięci pani minister. W dodatku, że na tle osamotnionego radnego pani minister mogła, pardon, brylować. 

 

Między Scyllą a Charybdą, czyli czteroletnie liceum, a budżety gmin

Można by rzec, że w naszym kraju oświata „od zawsze” budziła pełne emocji spory. Wydaje się, że  dawkowane przez obecną ekipę rządową plany zmian w systemie edukacyjnym jakby jeszcze podwyższały temperaturę tych sporów. Ale nawet najwięksi krytycy rządu PiS muszą przyznać, że polska oświata boryka się z wieloma i to dotkliwymi schorzeniami. Priorytetem minister Zalewskiej wydaje się być przywrócenie czteroletniej nauki w liceach ogólnokształcących. Ale oznaczałoby to zarazem skrócenie o jeden rok nauczania w szkołach podległych gminom (podstawówki i gimnazja). Co przekładałoby się na zmniejszenie o jeden subwencji oświatowej dla samorządów gminnych. Minister Zalewska konsekwentnie odmawia przedstawienia planu rozwiązania problemu, zapewniając jednocześnie, że po konsultacjach i debacie publicznej kwestia ta zostanie zaprezentowana 27 czerwca w Toruniu. Minister Zalewska powtórzyła tę zapowiedź w trakcie turkowskiego spotkania. Wypada żywić nadzieję, że w trakcie planowanej na ten temat debaty nie zostaną „zadeptane” dobro przyszłych pokoleń. Bo taka groźba jednak istnieje. W obecnym stanie można jednak zaryzykować tezę, że wyborcza zapowiedź PiS zlikwidowania gimnazjów zostanie mocno obciosana. Po pierwsze – głos stutysięcznej armii nauczycieli gimnazjalnych. Po wtóre zaś – wspomniane wyzwania budżetowe samorządów gminnych. Finanse oświatowe tych ostatnich już borykają się z zapaścią demograficzną, która pustoszy szkoły, a w konsekwencji gminne budżety. 

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

„POŁĄCZENI PASJĄ” ZAPRASZAJĄ DO KIBICOWANIA
Dodano 18-09-2018 |
Komentarzy: 0

W najbliższy piątek, 21 września, na Kompleksie Boisk Piłkarskich im. Wło...

czytaj więcej »
 
CZEKAJ, IX 1939 – PAMIĘTAMY…
Dodano 11-09-2018 |
Komentarzy: 38

W minioną sobotę mieszkańcy Czekaja i zaproszeni goście uczcili pamięć ro...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

SPORT

 

OSTATNIE GALERIE

Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Profim
Aktualności powiązane z galerią
» Lokalne korzenie, światowa jakość
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


 


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »