11 Grudzień 2018 imieniny: Biny, Damazego, Waldemara
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1312 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Konflikt interesów w ideologicznych kostiumach

Dodano dnia: 01-03-2016 10:26| Komentarzy: 2

Nawet uważni obserwatorzy lokalnej sceny politycznej nie bardzo są w stanie przypomnieć sobie tak burzliwą i długą debatę jak ta, która toczyła się na środowej (24 lutego) sesji Rady Miejskiej. Wprawdzie finał tej dyskusji był dość nieoczekiwany, bowiem w głosowaniu nie doszło do uchylenia pakietu ubiegłorocznych uchwał, dotyczących gospodarki odpadami komunalnymi na tzw. obszarach niezamieszkałych. Jedni uczestnicy debaty mogą mieć poczucie sukcesu, inni zaś porażki, to jednak najłatwiej wskazać głównego wygranego tej batalii, którym jest społeczeństwo obywatelskie.

 

Krótka historia uchylania

Od samego początku funkcjonowanie systemu odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych budziło liczne kontrowersje. Bowiem przed trzema laty zdecydowano, mechanizm systemu śmieciowego działał na zasadzie dwóch logik. Pierwszą była logika podatku pogłównego, adresowana do statystycznego mieszkańca Turku. Natomiast instytucje, przedsiębiorcy, a generalnie właściciele nieruchomości z tzw. obszarów niezamieszkałych odprowadzali odpady komunalne na podstawie umów zawieranych z wyspecjalizowanymi firmami. Dodajmy, umów zawieranych dwustronnie. Ale to wersja optymistyczna. Bowiem dość znaczna, ale bardzo trudna do oszacowania, część strumienia odpadów komunalnych z obszarów niezamieszkałych pozostawała nieotaksowana. Co skutkowało tym, że system coraz bardziej nie domykał się finansowo. I to mimo nader wysokiej stawki tzw. podatku śmieciowego obowiązującej mieszkańców Turku. Próbując znaleźć rozwiązanie tego problemu władze miasta jeszcze we wrześniu ub. roku zaproponowały objęcie opłatą śmieciową nieruchomości na tzw. obszarach niezamieszkałych. W listopadzie zaś przyjęte zostały uchwały regulujące. 

Przyjęte rozwiązania zaczęły budzić coraz większe protesty. Najpierw ze strony miejskich radnych koalicji większościowej, a wkrótce z protestami wystąpili miejscowi przedsiębiorcy. I na styczniowym spotkaniu w Tureckim Inkubatorze Przedsiębiorczości przewodniczący Jan Pakuła zadeklarował uchylenie uchwał krytykowanych przez środowisko miejscowych przedsiębiorców. 

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Autor: miotełka| Dodano: 01-03-2016 20:42
Panie mieszkańcu, szkoda, że nie zostawił Pan namiarów na siebie. Chciałbym z Panem porozmawiać za 6 miesięcy, kiedy system śmieciowy będzie rozkręcony. Chciałbym widzieć Pana kasandryczną buziuchne.
 
Autor: mieszkaniec| Dodano: 01-03-2016 12:06
Panie Redaktorze, proszę się nie obrazić ,ale w artykule powtarza Pan brednie,będące zaprzeczeniem Pańskiej niekwestionowanej inteligencji. Proszę przeanalizować system ,przepływ strumienia odpadów i pieniądza i wszystko ,co trzeba wiedzieć o śmieciach i wtedy napisać rzetelny artykuł.Łączę wyrazy szacunku dla Tego ,który często błądzi. Z poważaniem mieszkaniec
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Splątani… znów zapracowani
Dodano 16-10-2018 |
Komentarzy: 12

Warsztatami w Uniejowie i Zadzimiu...

czytaj więcej »
 
ZABIERZ UNIEJÓW DO DOMU
Dodano 03-10-2018 |
Komentarzy: 13

Wykształciły się, żyją i rozwijają w wodzie geotermalnej pochodzącej z te...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Profim
Aktualności powiązane z galerią
» Lokalne korzenie, światowa jakość
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »