09 Sierpień 2020 imieniny: Klary, Romana, Rozyny
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Kto jest za, a nawet przeciw

Dodano dnia: 23-02-2016 13:01| Komentarzy: 5

I kto niepoważnie uchyla się od odpowiedzialności? - odpowiada Romuald Antosik w rozmowie z Andrzejem Jarkiem 

W programie zaplanowanej na środę, 24 lutego, sesji Rady Miejskiej ujęto projekt uchwały uchylającej uchwałę z 17 września 2015r. w sprawie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości położonych na terenie Gminy Miejskiej Turek, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Dodajmy, że uchylana uchwała  miała zacząć obowiązywać na dobre dopiero od 1 marca. Jednak już w kilka dni po jej przyjęciu miejscy radni z koalicji większościowej publicznie potępili ją w czambuł. W trakcie niedawnego spotkania z przedstawicielami lokalnego biznesu przewodniczący Jan Pakuła bodaj zbyt ochoczo zadeklarował uchylenie wrześniowej uchwały już na najbliższej sesji. W efekcie, przygotowany został wspomniany już projekt uchwały uchylającej. Projekt ten jednoznacznie forsują radni Towarzystwa Samorządowego i SLD. Z kolei miejscy radni RiP mają w całej sprawie coraz większe wątpliwości, co do intencji swoich koalicjantów. Słowem, środowa sesja zapowiada się dość burzliwie, a o wypowiedź w sprawie śmieciowego zamieszania poprosiliśmy burmistrza Romualda Antosika. 

 

Echo Turku: -Jakie argumenty przemawiały za podjęciem uchwały z 17 września w sprawie objęcia tzw. obszarów niezamieszkałych miejskim systemem odbioru odpadów komunalnych?

Romuald Antosik: Dokonaliśmy analizy systemu śmieciowego w mieście i okazało się, że  mieszkańcy Turku produkują więcej śmieci niż mogłoby to wynikać z najbardziej nawet luźnych statystyk. Jednocześnie tylko niewielka część podmiotów prowadzących działalność mogła wykazać się umowami na odbiór odpadów komunalnych. W efekcie system śmieciowy nie domykał się finansowo. I to pomimo tego że w Turku jeszcze do niedawna mieszkańcy płacili najwyższą stawkę tzw. podatku śmieciowego. Z początkiem roku przebił nas Kalisz. Natomiast uchwała z 17 września dawałaby szansę usprawnienia całego systemu, a przede wszystkim do zera powinna zminimalizować zjawisko podrzucania odpadów wytworzonych na tzw. nieruchomościach niezamieszkałych. 

ET: -Przeciwnicy tej uchwały podnoszą argument drastycznego wzrostu kosztów.

R.A.: -Tego rodzaju argumentacja wynika albo z niewiedzy, albo też ze złej woli. Bowiem w znacznej części podmiotów koszt ten byłby na poziomie zbliżonym do dotychczasowego, a znam też przypadki, gdzie płacono by mniej niż do tej pory. O istotnie drastycznym wzroście kosztów można mówić jedynie w tych przypadkach, gdy dotąd ktoś po prostu nie płacił za odpady komunalne. A że jak wiadomo nie ma darmowych obiadów, to ktoś musiał za nich płacić. Tylko gdzie tu sprawiedliwość społeczna? Jednocześnie chciałbym z całą mocą podkreślić, że wielu właścicieli nieruchomości niezamieszkałych uczciwie regulowało swoje należności z tytułu odpadów komunalnych. I dla tej grupy koszty te nie powinny wzrosnąć, a już z pewnością nie drastycznie.

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Autor: ambroży| Dodano: 25-03-2016 17:39
Jarek przecież jest inteligentnym człowiekiem, a tu takie idiotyzmy pisze. Pytanie dlaczego???
 
Autor: matematyka| Dodano: 27-02-2016 09:32
0!=1.1 głos
 
Autor: do tete| Dodano: 24-02-2016 10:36
Mylisz się. Jeśli się czegoś nie zna to nie można tym racjonalnie zarządzać.A skąd pewność że są tacy którzy tą wiedzę posiadają? a może oni zwyczajnie manipulują tym który się nie zna ?
 
Autor: tete| Dodano: 23-02-2016 23:31
Mam zdecydowanie odmienne zdanie. Burmistrz nie może znać się na wszystkim ale musi umieć zarządzać tymi, którzy taką wiedzę posiadają. Gdyby nie Antosik w poprzedniej kadencji był radnym płaciłbyś za śmieci 16 i 20 zł, bo taka była propozycja Czapli i Trojana.
 
Autor: Janek| Dodano: 23-02-2016 14:01
Prawda jest taka ,że trudno nie dostrzec braku rzetelnej wiedzy u przepytywanego. Za to doskonale widać propagandę i manipulację i przekonanie że "ciemny lud to kupi"
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »