07 Lipiec 2020 imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Unikalne archiwalia z okazji 675-lecia Turku

Dodano dnia: 16-02-2016 13:38| Komentarzy: 0

Po raz pierwszy, a nie wiadomo czy i nie po raz ostatni, w turkowskim muzeum goszczą wyjątkowe dokumenty archiwalne, związane z najdawniejszą, pisaną, historią Turku. Najciekawsze są oczywiście te najstarsze –z okresu średniowiecza: -To są pojedyncze, wyjątkowe i niepowtarzalne egzemplarze, które bardzo rzadko opuszczają mury archiwum – podkreślał znaczenie dokumentów dr Przemysław Wojciechowski z Państwowego Archiwum w Poznaniu, podczas wernisażu wystawy, rozpoczynającej jubileusz 675-lecia nadania praw miejskich Turkowi.

 

Na wydarzenie z piątku, 5 lutego, które odbyło się w Muzeum im. Józefa Mehoffera przybyło wielu gości, w tym także z Poznania. Wśród nich był doktor Przemysław Wojciechowski – dyrektor poznańskiego Archiwum Państwowego w Poznaniu, skąd pochodzi większa część manuskryptów oraz kustosz Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu i Piotr Rybczyński – kierownik konińskiej delegatury poznańskiego archiwum. Podczas takiego wydarzenia nie mogło zabraknąć osoby, która jest jedną z niewielu, jak podkreślał dyrektor Muzeum im. Józefa Mehoffera w Turku Bartosz Stachowiak, która potrafi wszystkie te zgromadzone na wystawie archiwalia odczytać, a więc Jerzego Łojko. Obecność znanego regionalisty i historyka z Konina nie była przypadkowa. Muzeum już w ubiegłym roku rozpoczęło projekt mający na celu wydanie swoistej cyfrowej encyklopedii powiatu - katalogu, który zawierałby informacje dotyczące archiwów związanych z Ziemią Turkowską, a w zasadzie pogranicza powiatów kaliskiego, sieradzkiego, szadkowskiego i konińskiego. Będzie ona niezwykle przydatna dla pasjonatów historii, szczególnie tej w wydaniu lokalnym. A dla nauczycieli i młodzieży może także stanowić przyczynek do zainteresowania się archiwistyką, terminologią w niej stosowaną, przydatną w poszukiwaniach przeszłości, nie tylko tej miejskiej, ale także np. w tworzeniu genealogicznego drzewa. -Ta wystawa ma być jedynie pretekstem do pokazania miasta jako miasta regionu, które tworzy dość obszerne zaplecze wiejskie – umocowane w sensie przestrzennym przez klucz turkowski, jak i powiązana drożne, handlowe i gospodarcze z innymi miastami – wyjaśniał Łojko. 

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 185

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »