19 Grudzień 2018 imieniny: Beniaminy, Dariusza, Gabrieli
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1314 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Unikalne archiwalia z okazji 675-lecia Turku

Dodano dnia: 16-02-2016 13:38| Komentarzy: 0

Po raz pierwszy, a nie wiadomo czy i nie po raz ostatni, w turkowskim muzeum goszczą wyjątkowe dokumenty archiwalne, związane z najdawniejszą, pisaną, historią Turku. Najciekawsze są oczywiście te najstarsze –z okresu średniowiecza: -To są pojedyncze, wyjątkowe i niepowtarzalne egzemplarze, które bardzo rzadko opuszczają mury archiwum – podkreślał znaczenie dokumentów dr Przemysław Wojciechowski z Państwowego Archiwum w Poznaniu, podczas wernisażu wystawy, rozpoczynającej jubileusz 675-lecia nadania praw miejskich Turkowi.

 

Na wydarzenie z piątku, 5 lutego, które odbyło się w Muzeum im. Józefa Mehoffera przybyło wielu gości, w tym także z Poznania. Wśród nich był doktor Przemysław Wojciechowski – dyrektor poznańskiego Archiwum Państwowego w Poznaniu, skąd pochodzi większa część manuskryptów oraz kustosz Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu i Piotr Rybczyński – kierownik konińskiej delegatury poznańskiego archiwum. Podczas takiego wydarzenia nie mogło zabraknąć osoby, która jest jedną z niewielu, jak podkreślał dyrektor Muzeum im. Józefa Mehoffera w Turku Bartosz Stachowiak, która potrafi wszystkie te zgromadzone na wystawie archiwalia odczytać, a więc Jerzego Łojko. Obecność znanego regionalisty i historyka z Konina nie była przypadkowa. Muzeum już w ubiegłym roku rozpoczęło projekt mający na celu wydanie swoistej cyfrowej encyklopedii powiatu - katalogu, który zawierałby informacje dotyczące archiwów związanych z Ziemią Turkowską, a w zasadzie pogranicza powiatów kaliskiego, sieradzkiego, szadkowskiego i konińskiego. Będzie ona niezwykle przydatna dla pasjonatów historii, szczególnie tej w wydaniu lokalnym. A dla nauczycieli i młodzieży może także stanowić przyczynek do zainteresowania się archiwistyką, terminologią w niej stosowaną, przydatną w poszukiwaniach przeszłości, nie tylko tej miejskiej, ale także np. w tworzeniu genealogicznego drzewa. -Ta wystawa ma być jedynie pretekstem do pokazania miasta jako miasta regionu, które tworzy dość obszerne zaplecze wiejskie – umocowane w sensie przestrzennym przez klucz turkowski, jak i powiązana drożne, handlowe i gospodarcze z innymi miastami – wyjaśniał Łojko. 

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Splątani… znów zapracowani
Dodano 16-10-2018 |
Komentarzy: 29

Warsztatami w Uniejowie i Zadzimiu...

czytaj więcej »
 
ZABIERZ UNIEJÓW DO DOMU
Dodano 03-10-2018 |
Komentarzy: 28

Wykształciły się, żyją i rozwijają w wodzie geotermalnej pochodzącej z te...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Fabryka Św. Mikołaja na ul. Browarnej
zobacz galerię »
 
Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »