01 Czerwiec 2020 imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Wielkich serc zastępczych rodziców

Dodano dnia: 12-01-2016 10:33| Komentarzy: 0

Turkowianka Anna Dyguda wraz z mężem mają czworo dzieci. Tworzą pełną, szczęśliwą rodzinę, choć ona urodziła tylko jedno. Są jedną z 64 rodziny zastępczych – zawodowych, niezawodowych i spokrewnionych na terenie powiatu turkowskiego. Mało mówi się o pieczy zastępczej. Do mediów trafiają raczej te tragiczne przykłady, które stanowią promil, promila całości. A to przecież praca odpowiedzialna, ważna, na pełny etat, bez zwolnień i chorobowego, trudna, ale dająca pełnię szczęścia i tak nam społecznie potrzebna.

 

Trudne początki szczęśliwego zakończenia

Jak mówi pani Anna Dyguda, historia ich życia zaczęła się 10 lat temu w domu dziecka w Nowym Świecie. Wtedy właśnie do placówki trafiło troje rodzeństwa z ich dalszej rodziny. –Podjęliśmy z mężem decyzję, że przyjmiemy do naszego domu najmłodszego, trzyletniego wówczas Jakuba. Jego starsze rodzeństwo zabrała do siebie siostra męża – wspomina. Był listopad 2005 roku. Opuszczając progi instytucji, razem z Kubusiem, nie zdawali sobie sprawy, że to dopiero początek. Czy wiedzieli jak zmieni się ich codzienność? Jak wpłynie to na 9-letniego wówczas syna, Szymona? –Początki były trudne, Jakub potrzebował bardzo wiele uwagi. Nasz syn, dotąd jedynak, nie rozumiał do końca co się dzieje, dlaczego jego świat tak się zmienił, dlaczego musi dzielić się mamą i tatą – opowiada kobieta. Wszystko na szczęście zaczęło się układać. Rok później ona podjęła pracę, chłopiec poszedł do przedszkola. Wszyscy zauważyli w nim pozytywne zmiany. Szymon zobaczył jak to jest mieć młodszego brata. –I tak to trwało. My pracowaliśmy, chłopcy dorastali. Wytworzyła się między nimi więź – mówi. 

W 2013 roku turkowskie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zorganizowało szkolenie dla rodzin zastępczych. Udział w nim zaproponowano i Dygudom. –Zgodziłam się, bo przez te lata czułam pewien niedosyt w kwestii bycia mamą zastępczą. Pomyślałam, może czegoś się nauczę, dowiem czegoś nowego... Przerosło to moje oczekiwania, zaczęłam się zastanawiać nad przejściem z rodziny niezawodowej, na zawodową – przyznaje pani Anna. Jak mówi, liczyła się z tym, że jej decyzje znów zmienią życie całej rodziny. Bała się, że jeśli się pomyli, jeśli coś „nie zagra”, to cała rodzina ucierpi. Cóż to, gdy w sercu czuła, że będzie dobrze!

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 69

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 173

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »