17 Grudzień 2018 imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1313 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Zabytkowe budowle i parki

Dodano dnia: 15-12-2015 10:54| Komentarzy: 0

Zabytkowe budowle i parki to atrakcje przyciągające turystów. Powiat poddębicki wbrew pozorom jest zasobny w takie atrakcje. Najbardziej znane są te uniejowskie, czyli zamek i kolegiata promowane szczególnie w ostatnich latach dzięki dotacjom wojewódzkim. Jednak i inne gminy mają się czym pochwalić.

 

Dalików

W gminie Dalików najstarszym zabytkiem jest kościół św. Floriana w Domaniewie z początku w XVI wieku. Kolejnym godnym prezentacji jest drewniany kościół parafialny pod wezwaniem Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Budzynku. Wszystko wskazuje na to, że to bracia zakonni wybudowali ok. połowy XVI wieku pierwszą kaplicę. Pozostałością po niej jest ośmioboczne prezbiterium wtopione w bryłę dzisiejszej świątyni. Kościół ten jest obecnie najstarszą sakralną budowlą drewnianą na terenie archidiecezji łódzkiej. Znacznie młodszy jest neogotycki kościół św. Mateusza w Dalikowie wzniesiony w latach 1908 -1913. Wyposażenie świątyni to między innymi: zabytkowa ambona z rzeźbami czterech Ewangelistów, obraz Matki Bożej Dalikowskiej z Dzieciątkiem oraz kropielnica z XV wieku adaptowana na chrzcielnicę. Godnym zwiedzenia jest także zabytkowy naturalistyczny park założony w połowie XIX w. Szczególną uwagę przykuwa piękna aleja grabowo-jesionowa. 

Pęczniew

W gminie Pęczniew najwartościowszymi zabytkami są kościoły. Kościół p.w. św. Stanisława w Drużbinie zbudowany został w 1630 r. Jego bryła jest w stylu późnorenesansowym, a ołtarz główny późnobarokowy z XVIII wieku. Kościół p.w. św. Marka w Siedlątkowie, jest jak się wydaje drugą po kolegiacie uniejowskiej najbardziej znaną świątynia powiatu poddębickiego. Wszystko za sprawą cudownego obrazu Matki Boskiej Siedlątkowskiej. Główny, renesansowy ołtarz ze słynącej łaskami obrazem spłonął w 1957 roku Obecny jest jego kopią wykonaną w 1958 roku. Na parafialnym cmentarzu znajduje się murowana kaplica cmentarna z 1876 roku. Postawiono ją w miejsce drewnianej z XVII wieku. W kaplicy znajduje się późnorenesansowy obraz Matki Boskiej z 1640 roku. Drewniany kościół p.w. św. Katarzyny w Pęczniewie został zbudowany w 1761 roku, a rozbudowany w XIX wieku. Wewnątrz wart obejrzenia jest późnorenesansowy ołtarz główny z 1640 roku. Bardzo ciekawy jest drewniany Kościół p.w. św. Stanisława w Brodni o konstrukcji zrębowej, zbudowany około 1556 roku, a przebudowano w roku 1886. W tej samej miejscowości godny odwiedzenia jest park krajobrazowy o pow. 3,3 ha. Południową część zbiornika wodnego „Jeziorsko" na terenie gminy Pęczniew obejmuje rezerwat przyrody. 

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Splątani… znów zapracowani
Dodano 16-10-2018 |
Komentarzy: 25

Warsztatami w Uniejowie i Zadzimiu...

czytaj więcej »
 
ZABIERZ UNIEJÓW DO DOMU
Dodano 03-10-2018 |
Komentarzy: 25

Wykształciły się, żyją i rozwijają w wodzie geotermalnej pochodzącej z te...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Profim
Aktualności powiązane z galerią
» Lokalne korzenie, światowa jakość
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »