04 Lipiec 2020 imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Ich śpiewanie zyskało uznanie

Dodano dnia: 17-11-2015 11:59| Komentarzy: 1

„Czy ziarno przez nas zasiane przed trzema miesiącami wyda jakiś plon? Zastanawiali się chórzyści na kartach kroniki, tuż po pierwszym inaugurującym działalność Chóru Nauczycielskiego występie. Trzydzieści lat później, w sobotę 14 listopada, przed publicznością wystąpił ten sam, choć nie w tym samym składzie, chór. Wydarzenie to jednoznacznie i bez cienia wątpliwości odpowiada na kronikarskie pytanie.

 

Śpiewanie zyskało uznanie 

Debiutowali przed turkowianami dokładnie 21 stycznia 1986 roku w rocznicę wyzwolenia miasta. A było to zaledwie trzy miesiące po tym, jak Jan Urban, nauczyciel szkoły muzycznej w Turku, Stanisław Kukulski - prezes turkowskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego i nauczyciel historii oraz Henryk Wieruchowski – inspektor oświaty – zebrali grupę amatorów śpiewu i zawiązali pod auspicjami ZNP chór. -Do tej pory ZNP nas wspiera, ale jako stowarzyszenie korzystamy także z innych form finansowania naszej działalności, jak choćby pisząc projekty do miasta czy powiatu, i oczywiście z naszych składek  – wyjaśnia Paweł Gruszczyński, prezes Turkowskiego Towarzystwa Chóralnego.

Ten inauguracyjny występ z 1986 roku odbił się echem w regionie, o czym donosił Przegląd Koniński w materiale pod zgrabnym tytułem - „Nauczycielskie śpiewanie zyskało duże uznanie”. Także u ówczesnych wojewódzkich (woj. konińskie) władz oświatowych i związkowych, które w try miga postanowiły wysłuchać nowego, wówczas pierwszego w regionie takiego zespołu. „Ma przyszłość, należy finansować i wspierać” – tak w skrócie można streścić notatkę kolegium, które chóru wysłuchało. Pierwszy skład, wybrany oczywiście w przesłuchaniach, pozwolił na utworzenie 43-osobowego chóru na cztery głosy, którego dyrygentem aż do 1996 roku był Jan Urban. Prezesem pierwszego zarządu chóru został Erazm Fabicki, jego zastępcami: Kajetana Karczewska i Elżbieta Bednarek, sekretarzem Eugenia Stasiak, a skarbnikiem Leon Lubik. Ten ostatni do dziś śpiewa w chórze zresztą jak wielu innych, choćby Dorota Małachowska, Wanda Drabek, Wiesława Kaczorowska, Iwona Patelka, Jerzy Śnieżak, Eugeniusz Grzelak, Joanna Kędzierska czy Tadeusz Maciejewski. Dzięki chórowi realizują śpiewacze pasje i jak mówią, jest on już ich drugą rodziną. -To są wspólne wyjazdy wakacyjne, spotkania opłatkowe, warsztaty, andrzejki czy czasem sylwestrowe zabawy – zapewniają chórzyści, a potwierdzają to chóralne kroniki.

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Autor: Zdzisław| Dodano: 30-11-2015 11:14
Podziwiałem zawsze Pana Janka za naprawdę społeczną pracę na rzecz miasta ,Orkiestry O S P w Turku i Chóru Z N P .Wykonywał tą pracę z pasją i był niedoceniany
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 82

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 179

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »