17 Grudzień 2018 imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1313 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Zwierciadło gospodarki i polityki

Dodano dnia: 10-11-2015 10:49| Komentarzy: 0

Dla powiatu tureckiego 28 października 2015r. może nabrać symbolicznego znaczenia historycznego. Bowiem tego właśnie dnia w powiecie oficjalnie odnotowano najniższą liczbę bezrobotnych w dziejach III RP. W tym momencie formalnie pracy poszukiwało 2497 mieszkańców naszego powiatu, w tym 853 mężczyzn i 1644 kobiety. Poprzednio najniższa liczba osób bez pracy na terenie powiatu tureckiego odnotowana została na koniec kwietnia 2008r. i wyniosła wówczas 2510 osób.

 

Srebrny jubileusz PUP

Zjawiska społeczne, takie jak choćby poziom bezrobocia i zatrudnienia, są procesami natury cyklicznej. Procesy zachodzące na rynku pracy z jednej strony informują o stanie gospodarki, a jednocześnie przekładają się na nastroje społeczno-polityczne. W naszym regionie początki notowania danych statystycznych dotyczących rynku pracy poszukiwać należy w roku 1990. Wiąże się to z powstaniem wyspecjalizowanych instytucji. Na początek w roku 1990 było to Biuro Pracy przy Urzędzie Rejonowym, które przekształciło się w Rejonowy Urząd Pracy, a wraz z powstaniem powiatów (reforma z roku 1998) utworzone zostały Powiatowe Urzędy Pracy. Tak więc instytucja ta mogłaby obchodzić w tym roku ćwierćwiecze swojego istnienia.

Transformacja w powiecie tureckim a klimat dla lewicy

Wśród najwcześniejszych danych dotyczących rynku pracy w regionie turkowskim widnieje liczba 4021 bezrobotnych odnotowana na koniec 1990r. W tym miejscu warto odnotować dwie uwagi. Po pierwsze – dane te odnoszą się do terenu obecnego powiatu tureckiego ale z dodatkiem gminy Uniejów i Świnice Warckie. Po drugie – na koniec roku 1990 nie widać jeszcze społecznych skutków transformacji ekonomicznej. Bolesne konsekwencje tzw., planu Balcerowicza w naszym powiecie pojawiają się dopiero z końcem roku 1993, kiedy to liczba bezrobotnych w regionie przekracza 9600 osób i na niewiele niższym poziomie utrzymuje się do końca 1996r. 

Ale do dzisiaj wielu nadal nie potrafi jakoś dostrzec zależności między ponad 9 tysiącami bezrobotnych w powiecie, a ówczesnymi triumfami wyborczymi lewicy i MMM.

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Splątani… znów zapracowani
Dodano 16-10-2018 |
Komentarzy: 24

Warsztatami w Uniejowie i Zadzimiu...

czytaj więcej »
 
ZABIERZ UNIEJÓW DO DOMU
Dodano 03-10-2018 |
Komentarzy: 24

Wykształciły się, żyją i rozwijają w wodzie geotermalnej pochodzącej z te...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Profim
Aktualności powiązane z galerią
» Lokalne korzenie, światowa jakość
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »