24 Wrzesień 2018 imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1275 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Do R. Bartosika i L. Galemby, czyli odprawa posłów... tureckich i kolskich

Dodano dnia: 05-11-2015 13:21| Komentarzy: 0

Kampanie wyborcze jak i finalizujące je wybory mają to do siebie, że nazajutrz po ogłoszeniu wyników elekcji wracamy do rzeczywistości. Ta oczywista refleksja dotyczy naturalnie również rzeczywistości lokalnej. A w przypadku naszego powiatu może i bardziej. Po 25 października różnica jest taka, że posłem z powiatu tureckiego został człowiek, dla którego rzemiosło polityczne jest już raczej głównym sposobem na życie. Nie zaś czymś w rodzaju hobby uprawianego w wolnej chwili lub/i w przypływie dobrego humoru. Powyższe stwierdzenie chciałbym z cala mocą podkreślić, ale o konsekwencjach tej tezy może nieco później. Bowiem najpierw krótki rzut oka na przed- i powyborczą rzeczywistość powiatu tureckiego. Czyż społeczno-ekonomiczna rzeczywistość regiony uległa jakiejś specjalnej zmianie nazajutrz po nocy wyborczej? Należy chyba powątpiewać. W każdym bądź razie o żadnej zmianie nie można mówić w kwestii bodaj gardłowego wyzwania cywilizacyjnego w obliczu jakiego staje społeczność naszego regionu.  Mowa tu naturalnie o czekającym nas schyłku epoki węgla i prądu. Reprezentanci i sympatycy sił politycznych, które 25 października zanotowały klapę próbowali przez lata zagadywać cały problem. Trochę na zasadzie: - Po elektrowni i kopalni jakoś to będzie, a w sumie to może i nie będzie aż tak źle. Orędownicy takich poglądów w najlepszym razie  kierowali się urzędowym optymizmem, a w gorszym przypadku stał za tym ogromny deficyt myślenia (przez okoliczny ludek zwany głupotą). Pewnie były też przypadki, że tego typu wypowiedzi obficie podlewano sosem zwykłego cynizmu. Słowem, w powiecie nad Kiełbaską zwolenników optymizmu na dopalaczach było z pewnością więcej niż uchodźców nawet razem ze wszystkimi imigrantami. 

Wypada mieć nadzieje, że poseł Ryszard Bartosik nie zaliczy się do tego, niezbyt racjonalnego grona. I nie mam tu na myśli grona uchodźców. Na wszelki wypadek garść refleksji. 

Otóż dotychczasowi zwolennicy optymistycznej wersji przyszłości po węglu niezbyt chętnie zauważali tak prozaiczny fakt, że za chwilę w gospodarce powiatu przestanie funkcjonować majątek produkcyjny ogromnej wartości. Bowiem zbudowanie dzisiaj przedsiębiorstw klasy elektrowni i kopalni Adamów, to szacując dość, koszt rzędu 4-5 miliardów złotych. Ten kapitał powodował, że co roku gospodarka powiatu oliwiona była kwotami rzędu nawet i 200 milionów . Czy to w postaci płac, czy też rozmaitych podatków i danin. Wraz z kresem branży paliwowo-energetycznej ten życiodajny dla powiatowej gospodarki strumień po prostu wyschnie. Powtórzmy raz jeszcze. Dzisiaj inwestycje takie jak elektrownia i kopalnia Adamów wymagałyby kapitału rzędu 4-5 (albo i jeszcze więcej) miliardów złotych. Tymczasem zachodzi bardzo poważne podejrzenie, że na powiatowym horyzoncie jakoś nie widać tej klasy inwestora. 

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

„POŁĄCZENI PASJĄ” ZAPRASZAJĄ DO KIBICOWANIA
Dodano 18-09-2018 |
Komentarzy: 0

W najbliższy piątek, 21 września, na Kompleksie Boisk Piłkarskich im. Wło...

czytaj więcej »
 
CZEKAJ, IX 1939 – PAMIĘTAMY…
Dodano 11-09-2018 |
Komentarzy: 58

W minioną sobotę mieszkańcy Czekaja i zaproszeni goście uczcili pamięć ro...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

SPORT

 

OSTATNIE GALERIE

Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Profim
Aktualności powiązane z galerią
» Lokalne korzenie, światowa jakość
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


 


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »