20 Marzec 2019 imieniny: Joachima, Kiry, Maurycego
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1341 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Umarła klasa. Polityczna

Dodano dnia: 27-10-2015 11:25| Komentarzy: 0

Czy w przestrzeni publicznej funkcjonują ludzie określani staromodnie inteligencją? Nie intelektualistami. Tych jest dostatek. Prawie co drugi. 

 

Obserwacja aktywności obywatelskiej w przestrzeni publicznej,podczas kampanii wyborczych, skłania do stawiania pytań. Kto po zmianie ustroju kształtuje tą przestrzeń. Kto buduje powiat, gminę, kto buduje Polskę? Fundamentalne pytania. Jeżeli dla postępu, rozumianego jako poszerzanie dobra nie ma alternatywy, to uprawnione są pytania: kto przewodzi? kto jest, lub powinien być wzorem, autorytetem?

Inteligencja, jako depozytariusz wartości, bez względu na okoliczności zewnętrzne, czy tzw. intelektualiści, koniunkturalnie, dla bieżących potrzeb interpretujący wartości? 

Te tematy nie powinny być tabu. Publiczne wystąpienia i działania niektórych liderów lub kandydatów na liderów są żenujące. Obnażające ich mizerię intelektualną. Tacy ludzie nie powinni być przywódcami. Oni niewiele wnoszą dla dobra wspólnego. Świadomie lub nieświadomie powodują zło, szczególne patologię instytucji. Powinni się zająć swoimi sprawami, a nie publicznymi.

Zastanawiające jest, dlaczego nie zabierają głosu, nie funkcjonują w przestrzeni publicznej reprezentanci grup inteligencji najbardziej predysponowanych: prawnicy, sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, dyrektorzy szkół, ekonomiści, inżynierowie, lekarze, duchowieństwo. Choćby właśnie w obronie instytucji. W budowaniu kultury politycznej. Fundamentów państwa. To są też obywatele. Obywatele szczególni. Z dyplomami uczelni akademickich. Ci, którzy wiedzą więcej. Lub powinni wiedzieć. Dlaczego nie ocenia się: wójtów, burmistrzów, starostów, przewodniczących rad, liderów partii politycznych? Z tymi stanowiskami związana jest władza, czyli również odpowiedzialność. Każdy z nas jest Obywatelem. Czy uczestniczymy w budowaniu państwa obywatelskiego? Każdy na miarę swoich możliwości? Nikt nas w tym nie wyręczy. Niebawem okaże się jak wybraliśmy. Tych od brzucha, czy tych od ducha.

Leszek Grzelak

Tekst ukazał się w „Nadnoteckich Echach” nr32/346 z 12 sierpnia 2003

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Fabryka Św. Mikołaja na ul. Browarnej
zobacz galerię »
 
Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »