20 Kwiecień 2018 imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Felietony

Współpraca albo pół litra i ogórek
Dodano 16-01-2018 |
Komentarzy: 201

W minionym tygodniu z lokalnych mediów internetowych mogli...

czytaj więcej »
 
Za mundurem powiat sznurem?
Dodano 08-08-2017 |
Komentarzy: 1769

Okazuje się, że powiatowi decydenci maja szansę poćwiczyć swoją wyobraźni...

czytaj więcej »
 

 

Zobacz wszystkie: Felietony »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1231 opinii)
TAK
77% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Kto widział biegające cyferki, a kto dzieciaki?

Dodano dnia: 19-05-2015 10:32| Komentarzy: 0

W roku 2016 Szkoła Podstawowa w Małoszynie obchodziłaby swoje setne urodziny. Obchodziłaby, bo niestety w przyszłym roku nie będzie istniała. Niedawno Rada Gminy Władysławów stosowną uchwałą postanowiła o jej zamknięciu. Przez lata niewielka, wręcz rodzinna placówka, dorobiła się bogatej historii, w dużej części zapisanej pięknym, stylowym pismem w kronikach - „W roku 1916 została założona szkoła państwowa, ale w budynku (prywatnym) wynajętym (…). Naukę prowadziłam w malutkim, ciasnym pokoiku...”. Tak wspomina historię na pożółkłych kartkach pierwsza szkolna kronikarka Zofia Horodyska.

Jak hrabia Gurowski ziemię przekazał

 Historia małoszyńskiej placówki sięga czasów przedwojennych. Wtedy jednak prowadzona we wsi nauka była raczej nieformalna, odbywała się w prywatnych domach. Kilka słów na ten temat nakreśliła prowadząca szkolną kronikę nauczycielka Zofia Horodyska: „Małoszyna należała do hrabiego Józefa Gurowskiego – dziedzica prawie całej gm. Władysławów, który miał swoją siedzibę we Władysławowie, gdzie dotychczas znajdują się ruiny jego zamku. Hr. Józef Gurowski podarował dwie morgi ziemi pod szkołę w Małoszynie. Gospodarze postawili na tej ziemi domek, w którym odbywała się nauka prywatna”. Według jej wiedzy, pierwszym nauczycielem w tej szkole był organista z Grzymiszewa – Stefan Młynarski, później kolejni, i tak aż do roku 1916. Wtedy to właśnie założono najprawdziwszą szkołę państwową, choć niewiele to zmieniło w życiu wsi. Jak notuje pani Zofia Horodyska, nauka w Małoszynie nadal odbywa się w domu wynajętym, bo pierwotny „domek został rozebrany”. Aż w końcu przyszedł rok 1939. Dbający wtedy o edukację młodych małoszynian Teodor Dryzno pierwszy poszedł w szeregi wojska polskiego. Pani Zofia pisze: „w roku 1944/45 nauki w Małoszynie jeszcze nie było, ponieważ nauczyciel Teodor Dryzno jeszcze nie powrócił. Brak nauczycieli – ponieważ pruscy zbrodniarze wydali na całą inteligencję polską a szczególnie na nauczycieli wyrok śmierci w obozach Dachau i Guzen”. Od września 1945 roku to właśnie ona została jedynym w okolicy belfrem. Do szkoły miała zapisanych... 120 dzieci! „Ponieważ jestem sama prowadzę cztery klasy” - pisała w kronice. W roku 1946 „rząd zaopiekował się Małoszyną i przystąpił do budowy szkoły”. Wtedy to z podturkowskich lasów przywieziono poniemiecki barak. W ciągu kolejnego roku dobudowano do niego przedsionki, gdzie dzieci miały szatnie, odpowiednio wyposażono. Oczywiście zajął się tym „komitet”, czyli nauczyciele i okoliczni mieszkańcy. Horodyska wspomina: „Wieś była bardzo czynna przy budowie szkoły, gospodarze bezinteresownie dawali podwody i pomagali ręcznie. Dzieci szkolne również wiele pomagały przy budowie szkoły”. 31 sierpnia 1947 roku poświęcono „nowy” budynek.

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

OSTATNIE GALERIE

Z Sacałów do Normandii
Aktualności powiązane z galerią
» Z Sacałów do Normandii
zobacz galerię »
 
Kwiatków
foto
Aktualności powiązane z galerią
» Kwiatków Znika
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »