08 Lipiec 2020 imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Jak unikać mylenia historii z histerią

Dodano dnia: 18-04-2015 00:00| Komentarzy: 0

Z upływającym czasem coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że to pokolenia schodzące meblują swoim następcom nie tylko otaczający świat, ale i głowy młodego pokolenia. Tego typu refleksja zakołatała, w mojej z kolei głowie, przy okazji dwóch wydarzeń z młodzieżą w rolach głównych. Przynajmniej formalnie. Mowa tu o piątkowym Maratonie Matematycznym i niedzielnych obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W przypadku pierwszej imprezy, to rywalizacja od toczy się o drugą lokatę, bo pierwsza jest jakby z góry zarezerwowana dla licealistów z poznańskiej „Ósemki”. Powody tego stanu rzeczy są niby powszechnie znane. Tyle że jedna z przyczyn matematycznej dominacji kolejnych roczników poznańskich licealistów nad kolegami z wielkopolskiej prowincji jest uznawana jako coś w rodzaju dopustu Bożego, który jakby nie od ludzi zależał. Doprawdy, żałosnym trzeba nazwać rozumowanie, że liczba godzin lekcyjnych (w tym przypadku matematyki) czy liczebność oddziałów klasowych nie są dziełem ludzkich decyzji. I akurat w tych sprawach wręcz nie wypada przywołać klasycznej już maksymy – Sorry, ale taki mamy klimat! Chyba, że mamy na myśli klimat w panujący gabinetach władzy. Bo też po prawdzie, jak sięgam pamięcią to dla miejscowej oświata jakoś rzadko bywała u nas tzw. pogoda dla bogaczy. Całymi latami akurat ta sfera traktowana była wyjątkowo po macoszemu. I co gorsza, niż demograficzny w roli alibi zapowiada, że prowincjonalnej oświacie grozi znaczne oziębienie klimatu. A przecież w naszym powiecie i tak nie był nawet umiarkowany. Przynajmniej w porównaniu z klimatem w ośrodkach wielkomiejskich. Przykład? Proszę uprzejmie. Oto w takim Poznaniu uczniów licealnych klas o profilu matematycznym obowiązuje 24-25 godzin nauczania w trzyletnim cyklu nauki. W przypadku turkowskiego LO jest to w porywach 17-18 godzin nauki. Ta krzycząca nierówność w dostępie do jakościowej edukacji z góry stawia na straconej pozycji naszych licealistów z szansami edukacyjnymi ich kolegów z Poznania. Gdy przed laty prezydent Clinton publicznie podnosił larum na wieść o kiepskich wynikach amerykańskich uczniów z przedmiotów ścisłych, to jednocześnie zapowiadał, że poziom nauczania matematyki uznaje za narodową racje stanu. Podobnie jak i np. Finowie, którzy głowy swojej młodzieży od lat starają starannie meblować poprzez skuteczne nauczanie matematyki.

 

Nasi decydenci jakby mieli odmienne pomysły. W rezultacie naród nieraz bywał świadkiem jazgotu podnoszonym w sprawie nauczania historii w szkołach. Za to pies z kulawą nogą nawet się nie zająknął, gdy nauczanie fizyki w podstawówkach i gimnazjach sprowadzono do postaci wręcz kadłubowej. Równie trudno o ślady dyskusji o zależnościach między szkolnym nauczaniem fizyki i matematyki. W myśl haseł naszych polityków naszej młodzieży najlepiej przysłuży się faszerowanie głów bogoojczyźnianymi bajaniami o sekwencjach powstań i temu podobnych nieszczęść narodowych. A przed nauczaniem historii w wydaniu bohatersko-cierpiętniczym należałoby raczej naszą młodzież chronić. Wszak nawet przedstawiciel konserwatywnej historiografii Stanisław Smolka dawno temu przestrzegał przed fałszywą historią jako mistrzynią fałszywej polityki. Inaczej mówiąc, grozi nam sytuacji jak w anegdocie o naszych przodkach, którzy już w XIX wieku umawiali się ponoć na spotkanie z kapitalizmem, ale wybrali kolejne awantury sprowadzając na kraj fale nieszczęść i tragedii. Ten model polityki w praktyce uprawiany był w sierpniu '44 roku i zaraz po wojnie przez nieszczęsnych żołnierzy wyklętych. Co gorsza, model ten jest nadal lansowany. I to w majestacie państwa, jak i państwowej edukacji.
W świetle powyższych uwag spójrzmy na niedzielny spektakl w wykonaniu turkowskich licealistów – Ocalić od zapomnienia. Niesie on zarówno przesłanie optymistyczne, ale też pobrzmiewa doza przestrogi. Optymizm wynika choćby z tego, że grupie młodzieży zachciało się kultury. I widać, ze nie było to jakieś zwykłe chciejstwo i słomiany zapał. Oby okazało się to jaskółką zmian w obszarze miejscowej kultury. No i żeby dorośli zanadto nie wtrącali się. Zwłaszcza ci, którym kultura myli się z prawidłowym używaniem noża i widelca. Ale niedzielna inicjatywa rodzi niesie też pewne obawy. A zagrożenie jest tym większe, im lepiej wypadła cała inicjatywa. Mam tu na myśli groźbę podbijania bębenka rusofobii w takt narodowych krzywd i moralnych przewag. Zwłaszcza, że główne instytucje naszego państwa jakby sprzyjały podsycania klimatu narodowej histerii. Tymczasem powinno nam zależeć, aby historia nie myliła się z historią. Bo jak wiadomo z przeszłości, tak nieco odleglejszej, jak i tej bliższej, przy takiej pomyłce nieszczęście zawsze gotowe. Stąd płynie zaraz prosty wniosek, a zarazem i apel do polityków (również szczebla lokalnego). Panie i Panowie! Łatwiej wszyscy unikniemy mylenia historii z histerią, gdy więcej pieniędzy przeznaczymy na nauczanie matematyki i fizyki. Po prostu. Andrzej Jarek

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 191

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »