09 Grudzień 2018 imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1312 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Późne przebudzenie Turku

Dodano dnia: 10-02-2015 11:57| Komentarzy: 0

W najnowszych dziejach dziejach Turku miejska starówka bodaj nigdy dotąd nie była  miejscem tak głośnej i dość licznej manifestacji jak w minioną sobotę, 7 lutego. Był to wyraz protestu przeciwko decyzji Komisji Europejskiej o wyłączeniu z ruchu Elektrowni „Adamów” z końcem roku 2017. Ta zapadła 14 listopada ub. roku decyzja oznacza swoisty wyrok na miejscowy przemysł paliwowo-energetyczny. Protest ten, który zgromadził ponad 300 mieszkańców miasta i powiatu może budzić rozliczne refleksje. A nie ostatnią z nich jest pytanie: – Dlaczego przebudzenie Turku nastąpiło tak późno?!
W poszukiwaniu podpisów

W minioną sobotę zakłócona została senna zazwyczaj rutyna weekendowych zakupów jaka tego dnia na ogół towarzyszy turkowianom. Na zbiegu ulic Kaliskiej i Gorzelnianej jeszcze przed godziną 11.00 zaczął gromadzić się spory tłum. Zgromadzeniu temu towarzyszyły transparenty, flagi, gwizdki i głośne okrzyki. Tak zaczynała się manifestacja będąca wyrazem sprzeciwu wobec decyzji Komisji Europejskiej z 14 listopada 2014r. Była to negatywna odpowiedź na wniosek ZE PAK SA o przedłużenie funkcjonowania Elektrowni „Adamów” do sierpnia 2019r. Tym samym, podtrzymana została decyzja zakładająca wyłączenie z ruchu miejscowej siłowni z końcem grudnia 2017r. I na taki właśnie scenariusz najpierw zareagowały środowiska pracownicze i związkowe związane z miejscową branżą paliwowo-energetyczną. 15 stycznia br. zawiązany został komitet protestacyjny, którego głównym celem stało się zebranie podpisów przeciwko listopadowej decyzji KE. Stojący na jego czele Krzysztof Majda na zwołanej konferencji prasowej informował o zamiarze zebrania 40 tysięcy podpisów pod apelem o zmianę decyzji KE i przedłużenie funkcjonowania Elektrowni „Adamów” do czasu wyczerpania zasobów węgla w miejscowej kopalni węgla brunatnego. Wstępnie określając tę datę na koniec 2019r.

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Splątani… znów zapracowani
Dodano 16-10-2018 |
Komentarzy: 5

Warsztatami w Uniejowie i Zadzimiu...

czytaj więcej »
 
ZABIERZ UNIEJÓW DO DOMU
Dodano 03-10-2018 |
Komentarzy: 5

Wykształciły się, żyją i rozwijają w wodzie geotermalnej pochodzącej z te...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Profim
Aktualności powiązane z galerią
» Lokalne korzenie, światowa jakość
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »