14 Listopad 2018 imieniny: Emila, Laury, Rogera
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1301 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Samorząd osiedla do likwidacji

Dodano dnia: 20-01-2015 11:42| Komentarzy: 0

Likwidacji jednostki pomocniczej jaką jest samorząd osiedla - miasto Uniejów chce burmistrz Józef Kaczmarek. Wśród niektórych wywołało to konsternację – zamach na wolność obywateli, próba ograniczenia oddolnego decydowania o swoim podwórku? W minioną niedzielę zwołano konsultacje. Przyszły tłumy, kilkuset mieszkańców, jednak nie tylko miasta, ale też całej gminy, bo tego dnia decydowano także nad zmianą przynależności do powiatu... Choć głosowanie odbyło się dość nieformalnie, podano wynik – większość jest za likwidacją własnego osiedlowego samorządu.

Idei tworzenia jednostek pomocniczych, czyli samorządów osiedlowych w miastach czy sołectw na wsiach jest kilka, podstawowe to zasada pomocniczości, emancypacji i oddanie choć części władzy w ręce obywateli, by mieli coś swojego, miejscowego, lokalnego. Niestety w wyborach do rad sołeckich czy komitetów osiedlowych bierze udział coraz mniej mieszkańców. To właśnie według burmistrza Uniejowa, Józefa Kaczmarka jeden z powodów, by zlikwidować jednostkę pomocniczą jaką jest osiedle - miasto Uniejów i jej komitet. W tej sprawie w minioną niedzielę, 18 stycznia, zwołano konsultacje społeczne. I chyba tylko dzięki temu, że na godzinę wcześniej zaplanowano rozmowę z mieszkańcami gminy Uniejów na temat ewentualnej zmiany przynależności do powiatu, przybyło na nie kilkaset osób. –W gminie Uniejów żadna z miejscowości nie ma tylko swojego radnego, przypada jeden na trzy, cztery czy pięć wsi. W Uniejowie jest odwrotnie, jest sześciu radnych w mieście. Dlatego też wiecie państwo do kogo udać się w razie problemów. Okazuje się, że te sześć osób, które otrzymały w wyborach zaufanie i setki głosów, strukturalnie podlegają w pewnym stopniu komitetowi osiedla! A na wyborach komitetu osiedla frekwencja była nikła – argumentował swoją propozycję Kaczmarek. Wyjaśniając obrazowo, że na wsi jeden radny ma „pod sobą” trzech, czterech sołtysów. Za to w Uniejowie przewodniczący samorządu osiedlowego czuje się ponad burmistrzem i sześcioma radnymi, a to według niego, absurd.

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Splątani… znów zapracowani
Dodano 16-10-2018 |
Komentarzy: 70

Warsztatami w Uniejowie i Zadzimiu...

czytaj więcej »
 
ZABIERZ UNIEJÓW DO DOMU
Dodano 03-10-2018 |
Komentarzy: 78

Wykształciły się, żyją i rozwijają w wodzie geotermalnej pochodzącej z te...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Profim
Aktualności powiązane z galerią
» Lokalne korzenie, światowa jakość
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »