12 Lipiec 2020 imieniny: Brunona, Jana, Wery
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

W Turku, czyli tam gdzie woda droga, a ścieki najtańsze

Dodano dnia: 13-01-2015 13:12| Komentarzy: 7

Nie milkną echa głośnej sprawy nowej taryfy opłat za wodę i ścieki, która w Turku weszła w życie 1 stycznia br. Tym samym turkowianie w tym roku będą płacić za wodę 3,91 zł/m3, a za ścieki – 3,70 zł/m3. Czyli o 8 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Było to przedmiotem burzliwych obrad na niedawnej sesji Rady Miejskiej. Stąd, mimo że temat ten był już podnoszonych na tych łamach, to postanowiliśmy się mu przyjrzeć raz jeszcze. 

 

Skąd się bierze cena wody i ścieków
Na wstępie sięgnijmy do regulacji prawnych. Otóż wynika z nich, że ogólne zasady ustalania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków określone są w ustawie z dnia 7 czerwca 2001r., natomiast szczegółowe w rozporządzeniu Ministra Budownictwa z dnia 28 czerwca 2006r. Oprócz ustaleń odnośnie kalendarza wprowadzania nowych taryf w przywołanych dokumentach mowa jest o zasadach uwzględnianych przez przedsiębiorstwo (w naszym przypadku PGKiM) przy konstruowaniu nowej taryfy. Po pierwsze – są to koszty związane ze świadczeniem usług, poniesione w poprzednim roku obrachunkowym (koszty historyczne), ustalone na podstawie ewidencji księgowej, z uwzględnieniem planowanych zmian tych kosztów w roku obowiązywania nowej taryfy. Po wtóre – brane pod uwagę są zmiany warunków ekonomicznych oraz wielkość usług i warunki ich świadczenia. I w końcu (ale nie na końcu) – koszty wynikające z planowanych wydatków inwestycyjnych. Przywoływane wyżej rozwiązania prawne zakładają wprawdzie możliwość przedłużenia dotychczasowej taryfy na rok, ale nie oznacza to, że szef tej czy innej „Komunalki” może być wobec mieszkańców kimś w rodzaju dobrego i litościwego wujka. Musi bowiem każdorazowo uwzględniać koszty funkcjonowania kierowanej przez siebie firmy. W przypadku turkowskiego PGKiM jest rozdzielność kosztów na poszczególne działy (w tym np. wodociągi).

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Autor: polipowski| Dodano: 21-01-2015 23:01
A co z ceną śmieci ???Była obiecana obniżka na 8 zł
 
Autor: Jan| Dodano: 17-01-2015 11:23
Szanowny KS.:Możliwości cofnięcia tej podwyżki już nie ma" To może jak pisze Mieszkaniec należy; "przygotować projekt uchwały o dopłatach i pozostawienie stawek bez zmian "
 
Autor: KS| Dodano: 16-01-2015 21:39
Szanowny Janie możliwości cofnięcia tej podwyżki już nie ma. Moja uwaga dotyczy uniknięcia takiego "chamstwa" w przyszłości
 
Autor: Jan| Dodano: 16-01-2015 19:00
Pewnie .Masz KS rację .Byle tyko nie było podwyżki
 
Autor: KS| Dodano: 16-01-2015 18:16
Zamiast dopłat z budżetu miasta może powinien Pan Burmistrz przeprowadzić pełną analizę kosztów będących "podstawą" dla podwyżki dlaczego takie są i jakie są tego przyczyny.
 
Autor: mieszkanka| Dodano: 16-01-2015 13:24
I jeszcze śmieci niech obniży jak wnioskował w ubiegłej kadencji 8 i 12 zł
 
Autor: Mieszkaniec| Dodano: 13-01-2015 13:32
Burmistrz może przygotować projekt uchwały o dopłatach i pozostawienia stawek bez zmian. Tego jako mieszkańcy mamy prawo się domagać.
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »