23 Marzec 2019 imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1341 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Niespodzianka wyborcza nazywa się Anna Majda

Dodano dnia: 02-12-2014 12:38| Komentarzy: 0

Dla znacznej części obywateli sejmik wojewódzki jest instytucją niezbyt znaną i o dość tajemniczych kompetencjach. Chociaż to na tym forum zapadać będą decyzje o znaczeniu strategicznym tak dla całego regionu, jak i dla jego części. Dlatego dla społeczności powiatu tureckiego bardzo dobrą wiadomość stanowi tyleż niespodziewany, co wielki sukces wyborczy Anny Majdy, która uzyskując z listy PSL mandat radnej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego będzie w Poznaniu reprezentować społeczność naszego powiatu. I co równie istotne, ta licząca 33 lata lekarka najprawdopodobniej będzie radną rządzącej w województwie koalicji PO/PSL. Co z kolei sprawi, że będzie mogła realnie wpływać na podejmowane tam decyzje.

Co czwarty głos był nieważny

16 listopada wybieraliśmy 39 radnych Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. W tym przypadku społeczność powiatu tureckiego głosowała w okręg wyborczym nr 4 utworzonym na terenie czterech powiatów byłego województwa konińskiego. W tym okręgu wybieraliśmy 5 radnych. Do urn w naszym okręgu trafiło 181.961 kart do głosowania na ponad 353 tysiące osób uprawnionych do tego. Oznacza to frekwencję na poziomie 51,51 proc. Wielce negatywnym zjawiskiem jest w tym przypadku aż 46.116 głosów nieważnych, czyli ponad 25,3 proc. spośród oddanych na listy do sejmiku. Uwzględniając te okoliczności w okręgu wyborczym złożonym z 4 powiatów byłego województwa konińskiego największe poparcie uzyskała lista PSL. Bowiem na kandydatów ludowców padło 46.795 głosów, czyli 34,44 proc. ważnie oddanych. Drugim wynikiem wyborczym legitymuje się PiS – 31.264 głosy, czyli 23 proc. Dalej mamy PO z 16,53 proc. poparciem oraz SLD – 15,60 proc. I tylko te cztery ugrupowania między siebie podzieliły 5 mandatów radnych do sejmiku, które przypadały na nasz okręg. 

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Fabryka Św. Mikołaja na ul. Browarnej
zobacz galerię »
 
Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »