27 Maj 2018 imieniny: Amandy, Jana, Juliana
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Felietony

Współpraca albo pół litra i ogórek
Dodano 16-01-2018 |
Komentarzy: 467

W minionym tygodniu z lokalnych mediów internetowych mogli...

czytaj więcej »
 
Za mundurem powiat sznurem?
Dodano 08-08-2017 |
Komentarzy: 2061

Okazuje się, że powiatowi decydenci maja szansę poćwiczyć swoją wyobraźni...

czytaj więcej »
 

 

Zobacz wszystkie: Felietony »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1238 opinii)
TAK
77% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Jaka strategia dla miasta i powiatu? Oby nie została... papierów kupa

Dodano dnia: 23-09-2014 14:26| Komentarzy: 0

Znowu nastał czas strategii. Są pieniądze. Trzeba je wydać. W gminach powiatu tureckiego wre praca nad projektem pn: „Partnerstwo lokalne na rzecz rozwoju gospodarczego gmin powiatu tureckiego” dofinansowany z funduszy EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych w ramach programu pn. „Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego”.

Głównym celem projektu jest poprawa sytuacji gospodarczej na terenie Powiatu Tureckiego. Cel ten zostanie zrealizowany dzięki zapewnieniu zdolności Partnerstwa do realizacji zintegrowanych przedsięwzięć, związanych z ożywieniem gospodarczym obszaru funkcjonalnego”. Nowomowa aż zęby bolą, to źle wróży.

Do podstawowych i najważniejszych zadań organów samorządu terytorialnego w stanowieniu prawa lokalnego należy:

- uchwalenie statutu

- uchwalenie strategii rozwoju

- uchwalenie budżetu

Po zmianie ustroju w Polsce samorządy uchwalały strategie. Szafy urzędów do dzisiaj zalegają tomy opracowań. Jak będzie tym razem? Sądząc po kosztach i rezultatach tego projektu, nie wygląda to optymistycznie.

Jak piszą autorzy:

Spodziewane rezultaty powstałe w wyniku realizacji projektu:

zdolność partnerstwa do realizacji przedsięwzięć rozwiązujących problemy obszaru funkcjonalnego mierzone liczbą uczestników szkoleń – 25 osób;

partycypacja społeczna realizacji projektu mierzona liczbą osób biorących udział w realizowanym projekcie – 700 osób.

Całkowity koszt projektu oszacowano na poziomie 2 mln. zł.

Jaki los czeka te dzieła? Czy rady to kontrolują? Czy radni przeczytali te setki stron tekstu ? Czy obywatele powiatu i gmin interesują się tym? Wszak to jest projektowanie ich przyszłości na całą dekadę.

Wydaje się, że troskę o ten dokument trafnie ujmuje tytuł tekstu w „Echu Turku”: „Mieszkańcu powiatu tureckiego, jaką przyszłość planują dla twoich dzieci?

Czy decydenci i autorzy zapytali właśnie dzieci i młodzież w ramach uspołecznienia tego dokumentu np. w formie ankiety; „Jak wyobrażam sobie przyszłość mojego miasta (powiatu)”? Co z poprzednimi strategiami? Kiedy Rady podsumują i rozliczą te uchwały, jako prawo miejscowe, według kryterium: jak miało być, a jak jest.

Nowa strategia nie powinna być incydentem wyrwanym z kontekstu rozwoju powiatu i gmin. Powinna mieć odniesienie do osiągnięć minionego okresu, wykorzystać zdobyte doświadczenia, ale też naprawiać błędy tamtego dokumentu, na przykład czy w Turku potrzebne są w dalszym ciągu dwie gminy: miejska i wiejska? 

Dlaczego nie realizowany jest główny postulat misji starej strategii: Turek miastem różnorodnej przedsiębiorczości opartej na tradycji.

Tradycją Turku jest tkactwo. Ikoną tej tradycji jest Muzeum Rzemiosła Tkackiego. Dlaczego ikonę tej tradycji przemianowano na Muzeum im. Józefa Mehoffera. Dzieło Mehoffera w Turku jest incydentem w dziejach miasta, dotyczy jednego obiektu. Mehoffer w Turku i od Turku otrzymał aż nadto. Dlaczego tak łatwo politycy lokalni dokonali tej zmiany? Dlaczego nie protestowały elity intelektualne miasta? Nie marnuje się dziedzictwa. Czy można to jeszcze naprawić?

Wiele pytań. Może w nowej strategii znajdziemy na nie odpowiedź. Obywateli szczególnie interesuje odpowiedź na pytanie: co po węglu. Z czego żyć. 

Oby się nie okazało, że będzie to strategia odfajkowana. Bo są pieniądze do wydania. A w efekcie, jak mawiał klasyk: „…. i papierów kupa”.

Obywatel Leszek Grzelak

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

OSTATNIE GALERIE

Z Sacałów do Normandii
Aktualności powiązane z galerią
» Z Sacałów do Normandii
zobacz galerię »
 
Kwiatków
foto
Aktualności powiązane z galerią
» Kwiatków Znika
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »