09 Sierpień 2020 imieniny: Klary, Romana, Rozyny
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Turek – tak to było przed wielkim wielkim węglem

Dodano dnia: 02-09-2014 11:08| Komentarzy: 0

Szanowny Panie Redaktorze, z zainteresowaniem przeczytałem Pański artykuł pt. „ Turkowska cena samobójstwa Europy”, zamieszczony w 33 numerze „ Echo Turku” z dnia 19 sierpnia br. W artykule tym, napisanym w związku z setną rocznicą wybuchu I wojny światowej, odwołuje się Pan do publikacji naocznego świadka tych wydarzeń, znamienitego turkowianina Leona Lubomira Kruszyńskiego. 

 

Marazm i bieda epoki Mehoffera

Czytałem wcześniej tę publikację. Wyłania się z niej obraz Turku jako małej, zacofanej mieściny, która jak słusznie Pan zauważył, odstawała we wszystkich dziedzinach od sąsiednich miejscowości takich, jak Konin, Koło czy Łęczyca. Pierwsza wojna światowa doprowadziła nasze miasto i powiat do ruiny tak w sferze gospodarczej, społecznej, jak i kulturalnej. To po prostu był dramat. Dość powiedzieć, że jeszcze w 1921 roku blisko połowa ludności naszego powiatu, to analfabeci, a w 1931 roku zaledwie 4 proc. mieszkańców miało średnie wykształcenie. Pierwsze lata po odzyskaniu niepodległości to dalsze trwanie w marazmie i biedzie. Nałożył się na to tzw. wielki światowy kryzys. W tym czasie w Turku w wielu rodzinach panował wręcz głód, codziennie wydawano mieszkańcom kilkaset darmowych obiadów. Dopiero w latach trzydziestych można mówić o pewnym ożywieniu gospodarczym w naszym mieście, ale była to kropla w morzu potrzeb. Dane statystyczne, ale i relacje starszych turkowian, których w młodości wysłuchiwałem są jednoznaczne. Turek był zacofanym, zapyziałym, prowincjonalnym miasteczkiem, w którym panowało bezrobocie i bieda. Osobiście nie mogę więc nadziwić się tym, którzy odwołując się do okresu przedwojennego w naszym mieście, koloryzują i przedstawiają taki sielsko- anielski obraz Turku. Bardzo odbiegają od tamtej rzeczywistości.

Więcej w aktualnym numerze Echa


 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »