08 Lipiec 2020 imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Troski obywatela i architekta

Dodano dnia: 26-08-2014 10:08| Komentarzy: 3

Okazuje się, że dyskusja jaka w lipcu toczyła się w lokalnych mediach ma ciąg dalszy. Przypomnijmy, że debata ta dotyczyła zaproponowanych przez Urząd Miejski zmian do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który obejmuje liczące 2,9 ha tereny po „starej” Mirandzie. Niedawno bowiem formalne uwagi do tego projektu zgłosiła Iwona Rylska. Zastrzega przy tym, że w tym przypadku nie występuje w roli urzędnika Starostwa Powiatowego, ale jako osoba prywatna. Celem jaki jej przyświeca jest obywatelska troska o społeczne funkcje i ład przestrzenny ważnego obszaru miasta. Dodajmy jeszcze, że troska ta poparta jest solidnym wykształceniem architektonicznym.

Dlaczego planowanie przestrzenne nie zaprząta naszej uwagi
Z uchwalaniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, (dalej nazywanych w skrócie mpzp) jak i z wprowadzaniem do nich zmian, z formalnego punktu widzenia wszelkie obowiązujące procedury wydają się być spełniane. Ale najczęściej, by nie powiedzieć, że zawsze, jest to tylko czysta formalność. Bowiem trudno byłoby sobie przypomnieć choćby poważniejsze debaty jakie toczyłyby się w Razie Miejskiej na temat uchwalenia mpzp lub też ewentualnych zmian. A nawet, gdy do takiej dyskusji dochodziło (patrz sprawa terenów po byłym dworcu PKS kontra właściciel byłej Tary), to i tak górę brała aktualna arytmetyka polityczna w Radzie Miejskiej.
Natomiast o jakiejkolwiek szerszej debacie publicznej w Turku na temat związane z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego nawet szkoda mówić. Bo jest to w naszym mieście zjawisko z gatunku mitologicznego. Okazywana tej problematyce całkowita bierność obywatelska wydaje się być jedną z największych porażek polskiej demokracji lokalnej. W skali kraju rodzi to rozmaite skutki, natomiast w Turku mamy efekt w postaci niekontrolowanej inwazji sklepów sieci wielkopowierzchniowych.
Problem okazuje się na tyle poważny, że dostrzegło go Polskie Towarzystwo Socjologiczne, którego zespół ds. konsultacji społecznych wypracował dokument zatytułowany – „Ustawowe formy partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym”.
Co powstanie po „starej” Mirandzie, czyli zmiana planu
W świetle powyższych uwag pewne zaskoczenie stanowić może spór wokół zmian do mpzp zaproponowanych niedawno przez Urząd Miejski, a dotyczący terenów po „starej” Mirandzie przy ulicy Kaliskiej. W największym skrócie zmiany zaproponowane przez władze miasta dają możliwość (podkreślmy – możliwość) powstania na tym terenie sklepu o powierzchni sprzedaży powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych. W czerwcu Wydział Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego odrzucił projekt zmian, powołując się na koronny argument, że owa działka nie ma określonego , ani przewidzianego połączenia z drogą publiczną. Pod koniec lipca doszło w sprawie proponowanych zmian w mpzp do owej namiastki debaty, która odbiła się szerokim echem w lokalnych mediach. Przypomnijmy, że w spotkaniu na ten temat brali udział jedynie merytoryczni urzędnicy miasta i powiatu oraz dwójka lokalnych dziennikarzy, którzy przypadkowo dowiedzieli się o miejscu tej dyskusji. Ale dzięki ich obecności problem został szerzej nagłośniony, natomiast pewnym usprawiedliwieniem absencji mieszkańców jest zapewne nie tylko forma, ale i treść stosownej informacji. Bowiem konia rzędem temu, kto z obwieszczenia o Projekcie częściowej zmianie mpzp miasta Turek pod nazwą „Stadion” domyśliłby się, że w tym przypadku chodzi o tereny po „starej” Mirandzie.
Architekt Iwona Rylska, czyli obywatel wchodzi do gry
Okazuje się jednak, że to nie koniec debaty. A to za sprawą Iwony Rylskiej, która postanowiła nanieść uwagi do zaproponowanego projektu zmian. Dodajmy, że z racji obowiązków służbowych nasza autorka aktywnie uczestniczy w omawianej procedurze, pełni funkcję inspektora w Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Turku. Jednak jak sama podkreśla, swoje „Uwagi” sporządziła i przesłała jako osoba prywatna, nie zaś z racji zajmowanego stanowiska. Jej sugestie dotyczą trzech obszarów. Po pierwsze są to uwagi w sprawie funkcji przedmiotowego terenu. Dalej, wspomnianej już dostępności działki. I wreszcie uwaga dotycząca ustaleń elewacji przyszłego obiektu, który ma powstać na tym terenie. 

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Autor: poznański| Dodano: 12-09-2014 21:45
Wypisz wymaluj cała sprawa przypomina postępowanie niektórych jak owych rajców 19 -wiecznych ,co nie chcieli fabryk do Turku wpuszczać.Szczęśliwie obecni są mądrzejsi
 
Autor: hirek k.| Dodano: 28-08-2014 08:22
zastanawiam się, dlaczego to starosta nie mianował pani Rylskiej na wakujące stanowisko dyrektora wydziału. Skoro jest taka dobra w swojej branży to powinna być dyrektorek a jest tylko szeregowym (a teraz dodatkowo sfrustrowanym) pracownikiem starostwa.
Autor: do frustrata| Dodano: 29-08-2014 16:10
Kto tu jest sfrustrowany? Może ktoś, kto pisze takie komentarz :-)
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 191

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »