10 Lipiec 2020 imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Turkowska cena Samobójstwa Europy

Dodano dnia: 19-08-2014 11:39| Komentarzy: 0

Z okazji przypadającej w tym roku okrągłej rocznicy odżyła wśród narodów europejskich pamięć Wielkiej Wojny 1914-1918. W księgarniach całego kontynentu piętrzą się stosy książek na temat tego istnego samobójstwa cywilizowanego świata jak bywa nazywany ów globalny konflikt zbrojny. Z racji odzyskanej za sprawą skutków tej wojny państwowości, my, Polacy mamy jakby nieco bardziej zniuansowany stosunek do wydarzeń sprzed stu lat. Ponadto w polskiej świadomości historycznej I wojna światowa została przyćmiona przez kolejny kataklizm wojenny. A przecież oprócz odzyskania niepodległości wybuchła latem 1914 wojna europejska przyniosła nam katastrofalną ruinę gospodarczą i społeczną. Skutków tej wojny doświadczyła również tak społeczność Turku jak i powiatu tureckiego. Dowodzi tego kronikarski zapis tamtych wydarzeń obejmujący niemal 50 miesięcy wojny pozostawiony przez Leona Lubomira Kruszyńskiego. Publikacja ta nosi jednoznaczny tytuł – Miasto Turek i okolica podczas okupacji niemieckiej 1914-1918.

Leona Kruszyńskiego kronika Wielkiej Wojny, czyli obraz Turku sprzed stulecia

Prawdziwy zalew książek i publikacji jakiego doświadcza cała Europa, doświadcza również Polska. Choć oczywiście na mniejszą skalę niż społeczności Europy Zachodniej. W kontekście przypadającej właśnie setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej również i Turek ma potencjalnie doskonałą okazję do szerszego zaistnienia na krajowym rynku księgarskim. A to za sprawą Leona Lubomira Kruszyńskiego, którego pisarska spuścizna obejmuje niewielką, bo liczącą niewiele ponad 50 stron publikację zatytułowaną „Miasto Turek i okolica podczas okupacji niemieckiej 1914-1918”. Publikacja ta ma formę kronikarskiego zapisu obejmującego ponad 50 miesięcy wojny i okupacji. Po raz pierwszy ukazała się na łamach „Echa Tureckiego” w roku 1924, i w tym samym roku została wydana w formie broszurki. Na kolejne wznowienie czekaliśmy ponad 80 lat, bo do roku 2007, kiedy to znalazła się w „Zbiorze prac” wydanym pod auspicjami serii Bibliotheka Turcoviana. Dodajmy od razu, że nakład tej pozycji został wyczerpany. Dlatego z okazji rocznicy wybuchu Wielkiej Wojny może byłoby warto pokusić się o kolejną edycję przynajmniej tej broszurki. Bo też stanowi ona nie tylko ważny dokument dziejów naszego miasta i okolic, ale także kreśli założenia i ramy teoretyczne dla ewentualnych, poważniejszych badań nad przeszłością Turku. A już z całą pewnością wskazuje na przyczyny i okoliczności zapaści społeczno-gospodarczej Turku w okresie międzywojennym. Czyli w tak obecnie mitologizowanej epoce Turku jako miasta w klimacie Mehoffera.
Sto lat temu Turek wychodził na prostą
Nim jednak bliżej przyjrzymy się samej treści publikacji Leon Kruszyńskiego szybki rzut oka na Turek sprzed wybuchu Wielkiej Wojny. Otóż pomimo tego, że w wieku dziewiętnastym, a zwłaszcza w jego drugiej połowie nasze miasto doświadczyło dość dynamicznego rozwoju gospodarczego, to nawet na tle miasteczek powiatowych ówczesnej Guberni Kaliskiej nadal odstawało pod względem cywilizacji materialnej. Także pod względem kultury duchowej Turek z mozołem nadrabiał zaległości w stosunku do takich sąsiadów jak: Konin, Koło, Wieluń, czy Łęczyca. Nie mówiąc już o gubernialnym mieście Kaliszu. Społeczności wszystkich wymienionych powyżej miejscowości wcześniej od Turku ufundowały sobie instytucje szkolnictwa średniego, spółdzielcze czy bankowe. Np. w takim Kole pierwsza szkoła średnia została powołana jeszcze w roku 1879, a już w roku 1884 placówka ta dysponowała własnym budynkiem. Z kolei w Łęczycy szkołę średnią uruchomiono w 1906r., podczas gdy w Turku doszło do tego dopiero w pamiętnym 1912. Innym wskaźnikiem poziomu cywilizacyjnego może być poziom czytelnictwa lub obecność księgarń na danym terenie. I tak, w siódmej dekadzie XIX wieku liczbę tytułów abonowanych w powiecie tureckim czasopism da się policzyć na palcach obu rąk. Czyli znacząco mniej niż w niezbyt oświeconych powiatach sąsiednich. Z kolei pierwsza w Turku księgarnia zostaje uruchomiona w drugiej połowie lat siedemdziesiątych. Zatem także później niż w takim Kole, Wieluniu czy Łęczycy.
Przy tym wszystkim powtórzmy raz jeszcze, że ostatnie ćwierćwiecze XIX stulecia, jak również okres przełomu wieków jest dla Turku czasem dość dynamicznego rozwoju gospodarczego, czego ilustrację stanowi wzrost populacji miasta, które u progu Wielkiej Wojny przekracza 11,5 tysiąca mieszkańców.

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »