11 Lipiec 2020 imieniny: Benedykta, Kariny, Olgi
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Dlaczego w Turku śmieci są takie drogie

Dodano dnia: 11-02-2014 13:02| Komentarzy: 5

Najlepiej gospodarkę odpadami zorganizował Tuliszków. Wydaje się, że najgorzej – Turek, którego władze popełniły wszystkie błędy z możliwych, co przekłada się na najwyższą cenę śmieci od mieszkańca w gminach skupionych w Związku Komunalnym „Czyste Miasto, Czysta Gmina”. Dlaczego więc burmistrz Czapla twierdzi, że ktokolwiek mówi o tym, że może nas to kosztować mniej, to nie zna się na rzeczy? Bo cena śmieci jest po protu pochodną systemu jaki stworzono – taka konkluzja wyłania się zarówno z wypowiedzi Daniela Tylaka, prezesa Związku, jak i wiceburmistrza Tadeusza Czerwińskiego, jednocześnie członka zarządu Związku. Cóż, płacimy za zafundowany nam w lipcu ubiegłego roku samochód wysokiej klasy, którego utrzymanie kosztuje 4,3 mln zł na rok. A może więcej?

Na 22 gminy, jakie należą do związku „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, posiadającego swoją instalację śmieciową w Prażuchach od Kaliszem, to właśnie Turek ma najwyższą cenę za śmieci. Do tej pory w tym niechlubnym rankingu górował nad nami Kalisz (śmieci segregowane potaniały tam z 13,50 na 12,50 od mieszkańca). Tego nie udało się zrobić w Turku. I pewnie nie z powodu opinii miejskich speców od prawa, powtarzanych zresztą jak mantra przez niektórych radnych, że zmieniać cen po wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie wolno. 

Stąd podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej, 6 lutego, radny Romuald Antosik zadał kilka zasadniczych pytań dotyczących gospodarki odpadami w Turku. Chciał między innymi wiedzieć, dlaczego burmistrz Czapla twierdzi, że objęcie podatkiem od śmieci także nieruchomości niezamieszkałych może obniżyć wysokość podatku śmieciowego jedynie o 2 czy 3 grosze, skoro prezes Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” uważa, że co najmniej o 2 złote. Pytał też, na jakich zasadach PGKiM oraz EKOGAB podzieliło miasto, czy władze miasta mają kontrolę nad strumieniem i asortymentem śmieci. Jakie konsekwencje mogą być dla budżetu miasta, jeśli Orli Staw nie osiągnie wymaganych wskaźników. -Podczas ostatniej komisji komunalnej radny Marczewski załamywał ręce, jak płytki jest zakres wiadomości na temat gospodarki odpadami wśród radnych. To spowodowało, że pojechałem do prezesa Tylaka, ten zakres wiadomości poszerzyć – mówił Antosik.

wiecej  w wydaniu papierowym 


 

 

Komentarze

Autor: KS| Dodano: 02-03-2014 10:53
Wysokie ceny śmieci to decyzja o powołaniu z prawnego punktu widzenia wątpliwego konsorcjum i podział w jego ramach terenów odbioru śmieci. EKOGAB tereny spółdzielni czyli duże koncentracja na małym terenie PGKiM pozostały teren miasta z osiedlami domków jednorodzinnych z obowiązkiem wstawienia pojemników każdemu. Gdyby ceny były niższe to przy takim podziale terenu PGKiM musiałby sporo do tego interesu dopłacić. Jedynym sposobem na obniżenie cen śmieci to rozbicie konsorcjum. Ciekawa informacją będzie pokazanie wszystkich przychodów i kosztów związanych ze śmieciami przez każdego członka konsorcjum oddzielnie.
 
Autor: Mieszkaniec K| Dodano: 17-02-2014 09:46
Telegram-w skrzynce listowej.ZBIÓRKA ŚMIECI odbędzie się dnia 14.02.14 w godzinach 18,00-19,00.Typu RTV/AGD,telewiziry,k... itp.Kompletne,niekompletne i uszkodzone W wyznaczonych wyżej godzinach po wcześniejszym kontakcie telefonicznym będzie odbierany z państwa mieszkań zużyty sprzęt.Kontakt telefoniczny 511237576 Czy P G K i M to zbiera? Czy ktoś Im podkupuje cenne łupy. Co na to piąty Dyrektor Tych usługowych FIRM(Konsorcjum )
 
Autor: MMMM| Dodano: 14-02-2014 22:40
Dlaczego ET nie może porównać kosztów śmieci w gminach. Najprościej jest podzielić sumę spodziewanych wpłat od mieszkańców przez liczbę mieszkańców i wynik jest prosty.
 
Autor: jot| Dodano: 13-02-2014 21:27
Jaki system takie koszty
 
Autor: chyliniok| Dodano: 11-02-2014 18:39
Niech się redakcjo zastanowi,policzy ,a może w końcu zrozumie
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »