22 Maj 2018 imieniny: Emila, Neleny, Romy
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Felietony

Współpraca albo pół litra i ogórek
Dodano 16-01-2018 |
Komentarzy: 449

W minionym tygodniu z lokalnych mediów internetowych mogli...

czytaj więcej »
 
Za mundurem powiat sznurem?
Dodano 08-08-2017 |
Komentarzy: 2030

Okazuje się, że powiatowi decydenci maja szansę poćwiczyć swoją wyobraźni...

czytaj więcej »
 

 

Zobacz wszystkie: Felietony »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1237 opinii)
TAK
77% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Wycieczka do Szuflandii

Dodano dnia: 30-12-2013 15:23| Komentarzy: 0

Od dawna wiadomo, że poza szpitalem radni powiatowi mają jeszcze jeden ulubiony sport. Jest nim zajmowanie się sobą. O ile tą brazylijską telenowelą zajmują się jakby rutynowo i z przyzwyczajenia, to z prawdziwą pasją oddają się politycznym problemom powiatu. A najparadniejsze jest w tym wszystkim, że za to dość prozaiczne hobby całemu powiatowemu towarzystwu musimy płacić sute gratyfikacje. I choć trudno na razie zgodzić się z leninowską tezą, że i kucharka może kiedyś rządzić państwem, to z całą pewnością wiele mistrzyń rondla i patelni śmiało poradziłoby sobie z powiatem. W każdym bądź razie taki wniosek nasuwa się z ostatniej w tym roku (27 grudnia) sesji Rady Powiatu Tureckiego.

Budżet to nie my
W założeniu ubiegłotygodniowa sesja Rady Powiatu powinna mieć swoją wagę, a to choćby dlatego, że w jej porządku widniał projekt budżetu powiatu na rok 2014. A że Regionalna Izba Obrachunkowa na przygotowanym wcześniej dokumencie nie pozostawiła suchej nitki, to zasadnie należało oczekiwać interesującej debaty na temat stanu powiatowych finansów. Ale srodze zawiedli się ci wszyscy, którzy naiwnie łudzili się, że debata budżetowa będzie ciekawa i inspirująca. Nic z tych rzeczy. I nawet trudno się temu dziwić. Bowiem powiatowi wybrańcy z pasją i całymi godzinami zajmowali się sami sobą, a w zasadzie problemami, które sami sprokurowali.
Gnidy czy znajomi królika, czyli polowanie na Pyziaka
Najpierw, jakby dla rozgrzewki deliberowano nad sprawą skontrolowania przez komisję rewizyjną postępowania komisji konkursowej powołanej do wyłonienia dyrektora turkowskiego szpitala. Bezapelacyjny prymat w tej debacie należy przyznać Anicie Dzieciątkowskiej-Pieścik. Ale po kolei.
Z jednej strony Zarząd Powiatu, mówiąc oględnie, nie popisał się udzielając jej odpowiedzi w stylu – Spadaj na drzewo. Radna zaś słusznie oprotestowała tezę, że komisja rewizyjna nie jest w stanie kontrolować komisji konkursowej. Ale już posiłkowanie się przez nią ekspertyzami autorstwa prawników, którzy odmówili podpisów pod swoimi ustaleniami jest już niepoważne. By nie wyrazić się bardziej dobitnie. Bo albo ci słudzy Temidy są tchórzliwymi gnidami, albo też są z gatunku znajomych królika? Trudno bowiem poważnie potraktować argument radnej ADP, że prawnicy ci się nie podpisali, bo to mogłoby im uwłaczać.
Oprócz aspektu prawnego spór ten ma też swój podtekst polityczny. Otóż jednym z członków rzeczonej komisji konkursowej, która na dyrektora SP ZOZ zaproponowała Pawła Czerwińskiego jest Franciszek Pyziak. A w Turku jest tajemnicą poliszynela, że radny Pyziak dla ADP i jej politycznego mentora MMM jest uosobieniem wszelkiego zła. Trochę jak w anegdocie o stopniowaniu nieprzyjaciół – wróg, wielki wróg i... kolega z tej samej partii. Tymczasem przy okazji niezbyt klarownej sytuacji z Pawłem Czerwińskim nadarzyła się okazja do przyłożenia Pyziakowi. Prawda, że bezcenne.
Kiedy Karski złożył śluby milczenia
Każdy zaś kto staje na drodze temu zamiarowi musi również awansować na wroga. Stąd dostało się i przewodniczącemu Zdzisławowi Cichemu. A w szczególności radcy prawnemu starostwa, czyli Annie Szczepockiej. Nawiasem mówiąc, tej ostatniej dostaje się regularnie. Ale nie będzie specjalnym odkryciem, gdy dodamy, że główną przyczyna razów często, gęsto spadających na głowę Szczepockiej jest przynależność nieboraczki do LPS-u. Stąd musi dziwić, że w jej obronie nie stanął lider tej formacji, czyli wicestarosta Karski. Co niektórzy posądzali go nawet, że przed sesją musiał złożyć śluby milczenia. A może on jest tylko od OSP?
Sesja lub ...czasopisma
Kontynuacją zajmowania się sobą przez powiatowych polityków stała się sprawa przewodniczenia komisji rewizyjnej, z której to funkcji rezygnację złożył Jan Konieczny. Bieda w tym, że całkiem nie ma chętnych na ten wakat. Zaś sam Konieczny ostentacyjnie dawał wyraz swojemu desinteressement dla tego problemu. Co skwapliwie odnotowały portale internetowe, uchwyciwszy radnego jak w trakcie sesji oddaje się lekturze czasopisma motoryzacyjnego. Z kolei wakujące od miesięcy stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Powiatu ADP uznała za łamanie ustawy samorządowej. Na co przewodniczący Cichy odpowiedział, że przy napięciach budżetowych ma to być źródłem oszczędności. Słowem, jaja jak berety. Bo przecież powszechnie wiadomo, że na tą funkcję proponowana była Katarzyna Szklanko-Pawlic. Nawiasem mówiąc właśnie została szczęśliwą mamą. Ale jej kandydatura nie zyskała akceptacji Wojciecha Ruska. Wiadomo, ten sam okręg wyborczy. Stąd przedłużający się wakat. Tymczasem słyszymy historyjki o łamaniu prawa, albo o oszczędnościach.
Powiatowa Szuflandia, czyli co knuje Antosik
Niemniej, wszystkich przebił Ryszard Bartosik. Oto polityk PiS tym razem na ofiarę swoich filipik wybrał Romualda Antosika, który nie tylko jest aktywnym radnym opozycyjnym w mieście, ale też sekretarzem w powiecie. -Jakie obowiązki ma sekretarz Antosik oprócz knucia jak tu dołożyć burmistrzowi – wypalił R. Bartosik. Pytanie jak pytanie, gdyby nie jego druga część.

całość na łamach 

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

OSTATNIE GALERIE

Z Sacałów do Normandii
Aktualności powiązane z galerią
» Z Sacałów do Normandii
zobacz galerię »
 
Kwiatków
foto
Aktualności powiązane z galerią
» Kwiatków Znika
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »