13 Listopad 2018 imieniny: Arkadii, Krystyna, Stanisławy
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1301 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Kwiatków Znika

Dodano dnia: 17-12-2013 12:31| Komentarzy: 2

Długa, błotnista droga a wzdłuż niej popękane mury, zerwane dachy, puste okna, z których wyłaniają się jeszcze fragmenty życia – kolorowych tapet i dziecięcych plakatów, wokół nich rozebrane płoty. I wszędzie gruz. Sceny jak z amerykańskich filmów o epidemii, która wymiotła życie z całej wsi, mieszkańcy mówią „jak Warszawa po wojnie” - tak wygląda teraz Kwiatków. Wieś w gminie Brudzew, która już za chwilę zostanie pochłonięta przez kopalniany dół. Kiedy jednak jedni opuszczają to miejsce, spod ziemi wyłania się inny Kwiatków, sprzed nawet 4 tysięcy lat przed naszą erą.

Kwiatków nie był szczególnie dużą wsią - jakieś 45 kominów wśród łąk, pól i lasów, niedaleko rzeki. –Ludzie z całego Brudzewa przyjeżdżali tu na ryby, nad wodę, bo niedaleko płynie Teleszyna, rozlewiska były. Piękne miejsce, chyba najładniejsze w całej gminie – mówią mieszkańcy. –Co nam tu więcej było potrzebne? Jak chciałam to chodziłam na spacery z dziećmi nad rzekę, były laski, gdzie na grzybki się chodziło i dobrzy ludzie tu żyli. Nie było sprzeczek, chuligaństwa. Wioska była zgrana i spokojna – z żalem opowiada jedna z kobiet. Dlaczego wszystko brzmi w czasie przeszłym?
Wieś już umarła
W tej chwili Kwiatków wygląda jak plan filmu, jak realistyczna scenografia, i byłaby ona bardzo dobra, gdyby nie była tak prawdziwa. Niestety te straszące pustostany, domy bez dachów i okna bez szyb to pozostałości po ludzkich dziejach, po latach wspólnego gospodarzenia i dbania o swoje posesje.
Z całej wsi pozostanie 5 domów. Resztę lada moment wchłonie kopalnia, tam, gdzie teraz pola i łąki staną w dole zwałowarki. Ludzie po kolei są wysiedlani, a ich posesje odsprzedawane. Całymi rodzinami szukają sobie nowego miejsca na start.
–Wieś już umarła, wynieśli się prawie wszyscy – mówi Bogumił Łaszkiewicz, sołtys istniejącego jeszcze formalnie Kwiatkowa. Zarówno on, jak i mieszkańcy pytani o wcześniejsze dzieje wsi rozpływają się w zachwytach. –Pięknie się tu mieszkało. Każdemu jest żal. Kto tylko się wyprowadził żałuje! Każdy chciałby te domy, co sobie teraz postawił przenieść tu z powrotem. Nie spotkałam się ze słowami „dobrze, że się wyniosłem z Kwiatkowa” – twierdzi jedna z mieszkanek, która już 2 lata temu przeprowadziła się do Kolnicy. Najbardziej brakuje jej sąsiadów, znajomych zza płotu, od lat tych samych. –Wszystko trzeba zaczynać od nowa...
całość na łamach

 

Kwiatków

 

Aktualności powiązane z galerią
» Kwiatków Znika
 

Komentarze

Autor: stare, dobre czasy,| Dodano: 17-12-2013 18:59
7 zdjęcie napis na ścianie po lewej stronie- pamiętam jak dziś...
Autor: OSP Kwiatków !!! Niezapomniaa| Dodano: 18-12-2013 17:00
Mój dom :( OSP Kwiatków niezapomniana, jedna w swoim rodzaju jednostka OSP !!!
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Splątani… znów zapracowani
Dodano 16-10-2018 |
Komentarzy: 69

Warsztatami w Uniejowie i Zadzimiu...

czytaj więcej »
 
ZABIERZ UNIEJÓW DO DOMU
Dodano 03-10-2018 |
Komentarzy: 77

Wykształciły się, żyją i rozwijają w wodzie geotermalnej pochodzącej z te...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Profim
Aktualności powiązane z galerią
» Lokalne korzenie, światowa jakość
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »